لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۳۴

موج جدید افزایش قیمت ها در بازار ایران در آستانه ماه رمضان


قیمت برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به هشتم مرداد ماه جاری بالا رفته است. بانک مرکزی ایران، در تازه ترین گزارش خود، از افزایش قیمت گوشت گوسفندی، گوشت مرغ، قند و شکر، چای خارجی و انواع روغن نباتی در این هفته خبر داد.

هم زمان، محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، در مراسم اعطای مجوز به موسسه مهر میهن همدان، به عنوان نخستین موسسه قرض الحسنه کشور، که امروز چهارشنبه از بانک مرکزی مجوز فعالیت گرفت، اعلام کرد نرخ تورم در تیرماه به نه و یک دهم درصد کاهش یافته است. این مقام ابراز امیدواری کرد که در ماه های آینده نرخ تورم تا دو دهم درصد دیگر نیز کاهش پیدا کند.

در حالی که عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، روز دوشنبه ۱۱ مردادماه، در جمع خبرنگاران اظهار داشت قرار است بر اساس مصوبه شورای عالی آمار، مرکز آمار و بانک مرکزی آمارهای تورم را یک پارچه کنند و یک رقم از طریق مرکز آمار ایران به عنوان مرجع نهایی اعلام شود.

روزنامه جهان صنعت، در شماره روز چهارشنبه ۱۳ مرداد، از افزایش انتقادها از محمود بهمنی خبر داد. در تیتر نخست این روزنامه می خوانیم «نقدینگی و مطالبات معوق رکورد زدند.»

طهماسب طلایی، در سر مقاله این روزنامه، به «تبعات انتخابات بر بانک مرکزی» پرداخته، و می نویسد، نرخ اعلام شده تورم از سوی بانک مرکزی با حقیقت فاصله معنا داری داشت.

این روزنامه اقتصادی نتیجه می گیرد «باید منتظر ماند و دید در صورت تصویب این موضوع که مرکز آمار نرخ تورم را اعلام کند، تطبیق تورم با جیب مردم و حقایق اقتصاد (پس از اجرای این بدعت) چه میزان می شود؟»

روزنامه تهران امروز نیز، در شماره روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ماه، از آغاز موج جدید گرانی در آستانه ماه رمضان خبر می دهد. به نوشته این منبع، مردم هر ساله پذیرای این مهمان ناخوانده بر سر سفره های سحر و افطار خود هستند.

این در حالی است که در هفته های اخیر مقامات دولتی به کرات از تلاش خود برای کنترل بازار در ماه رمضان سخن گفته اند.

در هفته جاری قاسم نوده فراهانی، رئیس شورای اصناف کشور، در همایش فروشگاه های زنجیره ای موانع، چالش ها و نوین سازی نظام توزیع رسما اعلام کرد «اجازه گرانفروشی به هیچ واحد صنفی را نمی دهیم.»

در همین حال محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در یک نشست خبری با خبرنگاران روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ماه، با اشاره بر این موضوع که آثار تحریم را ندیده نگیریم، بلکه آن را مدیریت کنیم، از کاهش سرمایه و اعتماد اجتماعی به عنوان مسائل مهم امروز اقتصاد ایران نام برد و تاکید کرد، این که رقم چک های برگشتی مرتبا در حال افزایش است زنگ خطری به شمار می رود که، از دید این مقام، نشان دهنده این نکته است که وضع اقتصادی کشور در مسیر مطلوب قرار ندارد.

هم زمان گزارش های رسمی، نرخ بی کاری در ایران را در بالاترین رقم در شش ۶ سال اخیر نشان می دهد. با این وجود محموداحمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در جمع مردم همدان امروز چهارشنبه با دیگر بر این موضوع پافشاری کرد که با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها در سراسر ایران زمین حتی یک فقیر هم در مملکت پیدا نخواهد شد.

در حالی که آقای احمدی نژاد بار دیگر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را به علت توزیع عادلانه ارزیابی می کند، اسدالله عسگر اولادی، عضو دائمی اتاق بازرگانی در دوران انقلاب، روز سه شنبه ۱۲ مرداد ماه، به سایت تحلیلی خبری عصر ایران گفت، «به میلیادر بودنم افتخار می کنم.» آقای عسگراولادی در گفت و گو پرسید، چه کسی می گوید ثروت داشتن کراهت دارد؟

XS
SM
MD
LG