لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۸

احتمال افزایش ۷۰ درصدی تورم در ایران


مجتبی ثمره هاشمی، دستیار ارشد رئیس جمهوری اسلامی ایران، بامداد روز دوشنبه ۲۲ آذر ماه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت و در پاسخ به انتقادهای برخی که می گویند افزایش دو برابری یارانه نقدی توسط دولت امکان پذیر نیست، اظهار داشت، «افزایش ۲ برابری مبلغ یارانه های نقدی امکان پذیر است و دولت برای این طرح راهکارها و برنامه هایی در دست مطالعه و بررسی دارد.»

دستیار ارشد محمود احمدی نژاد خطاب به منتقدین گفت، «این افراد عنوان می کردند که برنامه خاصی برای این طرح وجود ندارد و یا تورم افزایش می یابد.»

تنها ۴ چهار ساعت بعد از اظهارات دستیار ارشد رئیس جمهوری اسلامی ایران، داریوش قنبری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایلنا) با تکیه به اقتصادانانی که آنان را «اقتصادانان خبره کشور» خواند، اظهار داشت، «تورم سال آتی کشور ۲۰ تا ۷۰ درصد افزایش پیدا می کند.» و از این رو خواهان سیاست های جبرانی دولت برای اقشار ضعیف و پایین دست جامعه شد.

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شواری اسلامی نیز، بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۲ آذر ماه، در گفت و گو با ایلنا ضمن اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، آن هم از سال ۱۳۹۰، اجرای این قانون را به طور قطع مساوی با افزایش نرخ تورم چهار تا پنج درصدی دانست. و از این رو خواهان افزایش حداقل ۵۰ درصدی دستمزد کارگران شد.

در همین رابطه، روزنامه مردم سالاری روز دوشنبه ۲۲ آذر ماه، در گزارشی با عنوان «تورم و چشم انداز مبهم» با تاکید بر این موضوع که هیچ پیش بینی دقیقی از چگونگی وضعیت بازار ها پس از اجرای هدفمند کردن یارانه ها وجود ندارد، نوشت از دید کارشناسان تاثير اجرای قانون هدفمندی يارانه ها و آزادسازی قيمت ها بر افزايش نرخ تورم در کشور، را حداقل۳۰ تا ۵۰ درصد می دانند.

در همین حال، به گزارش ایلنا بهای وسایل عزاداری محرم، ۳۰ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، سلیقه گرایی و بی سامانی در تعیین قیمت این اقلام بی سابقه است. البته این خبرگزاری نتیجه گرفته است، «عزاداران حسینی تازیانه گرانی را به جان می خرند.»

XS
SM
MD
LG