لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

هنگ کنگ پروانه فعالیت ۵ کشتی ایرانی را لغو کرد


آرشیو
آرشیو
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که هنگ کنگ ۵ کشتی باری ایران را که به رغم تحریم ها وارد حوزه دریایی هنگ کنگ شده بودند، از فهرست کشتی های ثبت شده ای که مجاز به عبور از آبهای هنگ کنگ هستند خارج و پرچم آنها را گرفته کرده است.

دولت هنگ کنگ اعلام کرده که این تصمیم در راستای پیروی از موازین و مقررات تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده علیه ایران است. قرار است ۱۴ کشتی دیگر ایرانی نیز متوقف و پروانه فعالیت آنها لغو شود.

این ۱۴ کشتی طی ۹۰ روز آینده اجازه استفاده از حریم دریایی هنگ کنگ نخواهند داشت، مگر آنکه مدارک کافی برای متقاعد کردن مقامهای هنگ کنگ ارایه شود؛ مدارکی که حاکی از عدم ارتباط کشتی ها با ایران باشد و نشان دهد که موازین تحریم از سوی این کشتی ها نقض نشده است.

منابع آگاه به رویترز گفته اند که ادامه فعالیت این ۱۴ کشتی ایرانی که مواد غذایی و اقلام مورد مصرف روزمره را به سوی ایران حمل می کنند به نظر ناممکن می رسد، چرا که تمامی انجمن هایی که از سوی دولت هنگ کنگ اجازه صدور یا لغو پروانه فعالیت و رفت و آمد این کشتی ها را دارند، عضو انجمنی به نام «انجمن بین المللی جوامع محرمانه» هستند که تابع مقررات جهانی تحریم علیه ایران است.

در واکنش، شرکت کشتیرانی ایران مالکیت این کشتی ها را انکار کرده است و گفته هیچ یک از این کشتی ها ربطی به ایران ندارند و قرار نبوده حامل کالایی به مقصد ایران باشند.

هنگ کنگ تأکید کرده که به تحریم های اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سازمان ملل متحد علیه ایران تعهد کامل دارد.
XS
SM
MD
LG