لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

روایت گاردین از مردی به نام «دلیر»؛ بلاتکلیف در جزیر مانوس، بدون راه بازگشت به ایران


مهاجران نگران در مانوس بارها اعتراض کرده اند.
مهاجران نگران در مانوس بارها اعتراض کرده اند.

گزارشی از بن دورتی از مانوس آیلند برای گاردین

دلیر، پناهجویی در جزیره مانوس، که امسال به علت وضعیت بد قلبی سه بار از حال رفته اکنون در یک برزخ حقوقی گیر افتاده است. او از یک سو حکم اخراج دریافت کرده و از سوی دیگر دولت «پاپوآ گینه نو» اذعان دارد که او در صورت برگردانده شدن به ایران ممکن است شکنجه شده یا کشته شود.

او که اسم واقعی اش دلیر نیست به طور بالقوه با بازداشت نامحدود روبرو است.

مقام های اداره مهاجرت «پاپوآ نیو گینه» به دلیر گفته اند که او را به طور رسمی به عنوان پناهجو نمی پذیرند و حکم دیپورت او صادر شده است.

در عین حال، در نامه ای از اداره مهاجرت «پاپوآ نیو گینه» درباره «ارزیابی خطر دیپورت شدن» نوشته شده است «خطر واقعی قرارگرفتن تحت شکنجه، رفتار بی رحمانه غیرانسانی یا رفتاری تحقیرآمیز یا مجازات، محرومیت از زندگی و اعمال حکم اعدام» وجود دارد.

با درخواست پناهجویی بیش از هفتاد درصد مردان ساکن جزیره مانوس موافقت شده است، اما دلیر از جمله پرونده های پناهجویی است که خارج از پوشش کنوانسیون پناهجویی سازمان ملل متحد قرار می گیرد.

دلیر به زور سال ۲۰۱۳ از استرالیا به مانوس منتقل شد. او بر این مبنا که هرگز درخواست پناهجویی به آن کشور نداده با اداره مهاجرت «پاپوآ نیو گینه» وارد تعامل نشد.

از آن زمان به او گفته شده است که او به طور رسمی و در تصمیمی نهایی از حق درخواست پناهجویی در آن کشور محروم شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG