لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

تهران از کاهش ممنوعیت های وارداتی خبر داد


تهران در روز ملی صادرات از کاهش ممنوعیت های وارداتی خبر داد. محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهوری، در همایش روز ملی صادرات و تجلیل از صادر کنندگان نمونه کشور، که شب چهارشنبه ۲۸ مهر ماه در محل همایش های سازمان صدا و سیما برگذار شد، ایجاد محدودیت از سوی دولت برای واردات را رد کرد و گفت، «بازرگانان ایرانی می ‌توانند كالاهای مورد نياز خود را حتی از كشورهای تحريم‌كننده ايران با قيمت مناسب وارد كنند و هيچ‌ كس نمی‌تواند مانع آن ها شود.»

روزنامه دنیای اقتصاد تیتر اصلی صفحه نخست روز پنج شنبه ۲۹ مهر ماه را به سخنان معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده است و دراین زمینه نوشته است، «محمدرضا رحيمی تاکید کرد که برخی اتفاق‌های رخ داده در حوزه واردات، فقط برداشت اشتباه از مديريت واردات توسط برخی مسوولان وزارت جهاد كشاورزی بود؛ رحیمی این سخنان را دیروز در نشستی با عنوان «بررسی فرصت‌ها، چالش‌ها و وضعيت تجاری كشور» در جمع فعالان بخش خصوصی و در واكنش به سخنان تعدادی از آنان که از تندروی در مدیریت واردات انتقاد کردند، بر زبان جاری کرد.»

معاون اول رئیس جمهوری هم چنین اظهار داشت، «باید صادرات غیر نفتی را به اوج برسانیم تا صادرات نفتی در آن به حساب نیامده وگم شود.»

هم زمان محمدعلی ضیغمی، معاون وزیر بازرگانی از رفع ممنوعیت واردات برخی کالاها توسط وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت، «برخی از میوه‌ها، روغن خام، دانه‌های روغنی و کره از جمله این کالاها هستند.»

این سخنان در حالی بیان می شود، که مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، شهریورماه امسال با نوشتن نامه‌ای خطاب به وزرای صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان از آن ها خواست که ظرف ده روز فهرست کالاهای ممنوعه را به این وزارتخانه تحویل دهند که تاکنون فقط وزارت جهاد کشاورزی فهرست حدود ۴۰۰ قلم کالای ممنوعه را اعلام کرده است. هر چند وزیر بازرگانی در مراسم تجلیل از صادر کنندگان نمونه در تشریح آخرین اقدامات تهران برای دور زدن تحریم ها گفت، «مقررات تجاری کشور اصلاح و ساده سازی می شود.»

وزیر بازرگانی در عین حال اظهار داشت، «به هیچ وجه اجازه نمی دهیم که تجار و صادر کنندگان احساس تنهایی کنند یا به دلیل بروز مشکلات خسارت شوند. بر همین اساس هم پیشنهاد مصوبه ای که خسارت صادرکنندگان را جبران کنیم را ارایه کرده ایم تا نگرانی تجار را از بین ببریم.»

در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات ایران محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی گفت، «براساس اعلام بانک جهانی، ایران ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد که به ‏فرض این که این رقم درست باشد، ایران قدرت بزرگی در اقتصاد دنیا است که به بن بست نخواهد رسید. »

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به ذخاير طلای ايران اظهار كرد، «ذخاير طلای ايران نيز نسبت به دو سال گذشته چندين برابر شده است. در حال حاضر ميزان مصرف طلای كشور ۳۰ تن در سال است و اگر تا ۱۰ سال ديگر هم طلا وارد نكنيم، نيازی نخواهيم داشت. ببينيد اين ذخاير طلا چند ميليارد دلار ذخاير ارزی را می ‌تواند بالا ببرد؛ ما سه چهار ميليارد دلار افزايش ذخاير داشتيم. موازنه پرداخت‌های ما نيز برعكس كشورهای ديگر مثبت است.»

در همین حال، در تیتر اصلی صفحه نخست روزنامه جهان صنعت روز پنج شنبه ۲۹ مهر ماه، می خوانیم، «حساب ذخیره ارزی ۱۰ میلیارد دلار لاغر شد.»

به نوشته این روزنامه، «میزان موجودی حساب ذخیره ارزی موضوعی بود که دولت همواره به بهانه محرمانه بودن از پرداختن به آن خودداری می‌کرد، اما دیروز گزارشی منتشر شد که نشان می‌دهد دولت در سال ۸۷ حدود ۷۳ درصد بیش تر از سال قبل از این حساب برداشت کرده است. بنابراین موجودی حسابی که در پایان سال ۸۶ به ۲۳ میلیارد و ۱۷۵ میلیون دلار رسیده بود، در عرض یک سال بیش از ۱۰ میلیارد دلار کاهش را نشان می‌دهد.»

XS
SM
MD
LG