لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

یک زن مهاجر ایرانی، ملکه استند آپ کمدی سوئد


یک زن مهاجر ایرانی، ملکه استند آپ کمدی سوئد
یک زن مهاجر ایرانی، ملکه استند آپ کمدی سوئد

زینت پیرزاده، مهاجر ٤١ ساله ای که بیش از ١٩ سال پیش به خاطر فرار از زندگی تحت شرایط رژیم اسلامی و ستمگری ها علیه زنان،از ایران به سوئد مهاجرت کرد امروز یکی از معروف ترین چهره های هنری این کشور به شمار می رود. هنرمندی که آرزو دارد بتواند از این معروفیت غیرمتعارف به صورتی مثبت و برای ایجاد تغییرات عمده درجامعه استفاده کند.

برای زینت پیرزاده همه چیز هنگامی آغاز شد که او تصمیم گرفت برای پیشرفت زبان سوئدی خود به یک مرکز یادگیری «سخنرانی در جمع» مراجعه کند. درهمین مرکز بود که زینت متوجه شد می تواند از کلمات به صورتی اثرگذار استفاده کند.

زینت پیرزاده می گوید معلم این کلاس درس ویژه که خود یکی از معروف ترین کمدین های استندآپ سوئد به شمار می رود درها را به روی او باز کرد:«او به من گفت همه حرف های تو بدون آنکه خودت بدانی بامزه اند.»

پیرزاده می گوید:«مدتی بعد، آنا لینا برودین، استندآپ کمدین معروف دیگر سوئد با من تماس گرفت و از من خواست که یک برنامه کوتاه تهیه کرده و آن را پیش ازاجرای برنامه او روی صحنه اجرا کنم. من در آن زمان هیچ چیزی درباره کمدی نمی دانستم و به هیچوجه قصد نداشتم وارد چنین مسیری بشوم.»

اولین برنامه کمدی استندآپ زینت پیرزاده به خوبی اجرا شد. درواقع این موفقیت یکشبه تا حدی بود که زینت مجبورشد کار روزانه اش که مشاوره برای کاریابی بود را ترک کند تا بتواند برای اجرای برنامه های کمدی به شهرهای مختلف سوئد سفرکند.

این روزها، زینت پیرزاده یکی از محبوب ترین و سرشناس ترین کمدین های سوئد به شمار می رود. درواقع او درسال ٢٠١٠ به عنوان محبوب ترین کمدین سال در این کشور انتخاب شد.

پیرزاده می گوید:«برای من خیلی مهم است که بتوانم در کشوری که در آن غالبا به ما مهاجران از دیدگاه منفی نگاه می شود چنین موفقیتی به دست بیاورم. از طرفی هم خیلی خوشحالم که این فرصت به من داده شده تا بتوانم افکارم را با آزادی کامل به هرصورتی که می خواهم منعکس کنم.»

راه رسیدن به معروفیت برای زینت پیرزاده، راهی طولانی وپرفراز و نشیب بوده است. او در روزهای اول مهاجرت به سوئد با تنهایی و بی پولی شدید مجبور بود با پسر سه ساله خود در یک زیرزمین سرد و تاریک زندگی کند. اما او علیرغم شرایط سخت زندگی و آینده ای نامعلوم هرگز مایوس نشد و به تلاش های خود برای رسیدن به یک زندگی مطلوب ادامه داد:«هرچقدر افسرده تر و غمگین ترباشید، طنز و خنده مثل کلیدی می شود که می تواند همه درها را بازکند. پدربزرگم همیشه می گفت توی قلب هر آدمی یک اثر انگشت نورانی از خداوند وجود دارد که هرگز سیاه نمی شود. من همیشه به این جمله فکر می کنم و می دانم هرچقدر هم که غمگین باشم بازهم می توانم ببینم که زندگی یک بن بست مطلق نیست و همیشه راه هایی برای رسیدن به روشنایی وخوشبختی برای همه آدم ها وجود دارد. برای من «خنده» و «خندیدن» راه رسیدن به آن خوشبختی است.»

با گذشت زمان نوع کمدی زینت پیرزاده هم تغییر کرده و حالتی صادقانه تر و گاه حتی جنجالی تری پیدا کرده است. علیرغم تهدیدهای جانی از جانب گنگ ها و گروه های متعصب سوئدی و به ویژه مسلمانان محافظه کار ساکن این کشور، زینت که گاه مجبور است با استفاده از حفاظت پلیس به محل اجرای برنامه های خود برود از کسی نمی ترسد. او روی صحنه استندآپ با استفاده از طنز ویژه خود آزادانه در باره نژادپرستی، آزادی زنان و بنیادگرائی اسلامی سخن می گوید:«بعد از مدت ها که به کار استندآپ اشتغال داشتم ناگهان متوجه شدم که من آنچنان که باید از این آزادی بیان و صحنه ای که در اختیارم گذاشته شده استفاده نمی کنم. احساس کردم درشرایطی قرار گرفته ام که می توانم با حرف هایم بعضی چیزها را در جامعه عوض کنم. از همان زمان این مسئولیت را برعهده گرفتم چون احساس کردم بدون چنین هدف هایی کاری که انجام می دهم وقت تلف کردنی بیشتر نیست.»

اما حقیقت این است که زینت به هیچوجه وقت خود را تلف نمی کند. او با سه کمدی کلاب مختلف همکاری دارد و با تورهایی که آن ها ترتیب می دهند به اقصی نقاط سوئد مسافرت می کند و دست به اجرای برنامه می زند. او هم زمان مشغول انجام چند پروژه کاری در صحنه کمدی استندآپ است و ضمن نگهداری از پنج فرزند خود درحال حاضر روی یک قطعه تک گویی به نام «مست و مدهوش زیر حجاب» کار می کند.

زینت در این مورد به صدای آمریکا می گوید:«این قطعه اتفاقا درباره زنان سوئدی است. آن ها دائما درباره آزادی و برابری جنسی صحبت می کنند و خواستار حقوق مساوی با مردها هستند اما درعمل ما می بینیم که بین زندگی این زن ها و زنانی که مثلا در ایران زندگی می کنند فرق چندانی وجود ندارد. من از زبان کمدی برای بیان اینگونه مسائل استفاده می کنم.»

زینت پیرزاده هرچند زندگی و اجرای برنامه در سوئد را دوست دارد اما گاه به امکانات دیگر و تماشاگران متفاوت تری نیز فکر می کند:«آرزو دارم یک روز بتوانم در ایران یک برنامه کمدی استندآپ اجرا کنم.»

به طور مسلم خندیدن نه تنها اثرات مثبتی برروی تماشاگران زینت پیرزاده داشته است بلکه زندگی خود این زن موفق را هم دگرگون کرده است. او به کمک طنز و خنده توانسته است راه های تازه ای را پیدا کند و از بن بست ها و کوره راه ها اجتناب کند.

XS
SM
MD
LG