لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

جلسه دانشجويی «اتحاد برون مرزی ايرانيان» در واشنگتن


جلسه دانشجويی «اتحاد برون مرزی ايرانيان» در واشنگتن
جلسه دانشجويی «اتحاد برون مرزی ايرانيان» در واشنگتن

اتحاد برون مرزی ايرانيان يا به عبارتی «آی ای ای بی» سازمانی غيرانتفاعی است که هرساله نشستی را برای دانشجويان ايرانی آمريکايی، برگزار می کند.

اين سازمان غيرمذهبی و غيرسياسی گفتگو و رهبری را در ميان جوانان ايرانی آمريکايی ترويج می دهد. دانشجويان امسال با چالشی واقعی روبرو بودند.

اين ۷٢ دانشجو که در ۴١ دانشگاه آمريکا تحصيل می کنند از نقاط مختلف کشور به واشنگتن آمده اند تا مساله هويت و رهبری را مورد گفتگو قرار دهند.

دانشجويان گفتگو را با مطرح کردن جنبه های فرهنگی که مورد علاقه يا مخالفت آنان بود آغاز کردند اما بحث بلافاصله به موضوعات بسيار جدی کشيده شد: تصوير يک ايرانی که به دار آويخته شده است.

مساله بحث برانگيز اعدام ها که گفته می شود ريشه در سال ١۹۷۹ دارد.

در رستورانی در شهر کوچکی در تکزاس به نام کيتی پوستر يک مرد ايرانی به دار آويخته شده به نمايش گذاشته شده است. پوستری که از زمان بحران گروگان گيری آمريکاييان توسط ايران باقی مانده است.

برغم اين که اخيرا يک زوج سوريه ای از ديدن تصوير ناراحت شده و خواستار برداشتن آن شدند صاحب رستوران از اين کار امتناع کرده است.

شيرين، سخنگوی يک کارگاه آموزشی در اين گردهمايی، می گويد: آيا لازم است ما با اين مساله برخورد کنيم و چرا برخورد با آن اهميت دارد؟ اين پوستر يادآور خاطره بحران گروگانگيری کارکنان سفارت آمريکا در تهران است زمانی که دشمنی با ايرانيان در نهايت خود بود.

بحث ادامه پيدا می کند.

دانشجويی بنام رامين می گويد: دقت کنيد که شيرين گفت سوری- آمريکايی و نه ايرانی- آمريکايی. آن ها برای ما مبارزه می کنند و ما برای آنها. ما عليه سانسور اجتماعی مبارزه می کنيم. ولی ما لزوما نبايد دولت را به اين ماجرا بکشانيم يا خواستار مجازات صاحب رستوران شويم.

يکی ديگر از دانشجويان بنام ارژنگ گفت: در پايان بگويم که اين اختلاف عقيده در ميان ما جالب است.

ارژنگ نواب در دانشگاه ييل تحصيل می کند و می افزايد: همه در اينجا تلاش می کنند فضای آرامی را ايجاد کنند تا بتوانيم نظرات خود را آزادانه و بدون نگرانی مطرح کنيم. برای گفتگوهای سازنده فضای خوبی است.

ارژنگ به توانايی اين گردهمايی در طرح موضوع های جدی و هوشمندانه اشاره کرده و گفت: شما می توانيد يک بحث آزاد داشته باشيد. حس می کنيد که از درميان گذاشتن ديدگاه هايتان با ديگران استقبال می شود و ديگران هم مايل به شنيدن و وارد شدن در بحث هستند. گفتگوهايی که عميق و پرمعنا هستند. اين گونه بحث ها در همه جا پيش نمی آيد.

شيرين نيز گفت: حالا به يک رشته سخنرانی و نمايش تصاويری می پردازيم که کمی سنگين هستند.

شيرين وثوقی، که مسئول برگزاری کارگاهی به نام «خود بيان کردن» است، می گويد: ما در باره بی اعتبار کردن جامعه ايرانی آمريکايی و اخبار رويدادهای جاری صحبت کرديم.

فعاليتهای مشکوک هسته ای ايران و خبر طرح توطئه ترور سفير عربستان؛ ايران را در مرکز خبرهای داغ جهان قرار داده است.

شيرين اضافه کرد: با توجه به خطرناک بودن مسائلی که در رابطه با ايران وجود دارد و برداشتی که رسانه ها ممکن است از ما داشته باشند، لازم است به نحو خاصی واکنش نشان دهيم. همچنين کار ديگری که سعی کرده ايم به انجام رسانيم کمک به دانشجويان از طريق گفتگو در مورد نيازهای آنها است.

در پايان اين گردهمايی شرکت کنندگان توافق کردند با صدور بيانيه ای نصب پوستر مورد بحث را محکوم کنند.

دانشجويی بنام پيام گفت: اين نمونه بارزی از اين است که با اتحاد می توان به هدف دست يافت. در حالی که پوستری در يک رستوران در تکزاس تهديد مستقيمی عليه جامعه ايرانی آمريکايی نيست، اين انگيزه را در دانشجويان ايجاد کرد که هم صدا شوند. صدای جامعه ای که به آرامی اوج می گيرد و در آينده قطعا به گوش خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG