لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

حمله ماموران امنیتی به شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت پوینده و مختاری


حمله ماموران امنیتی به شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت پوینده و مختاری
حمله ماموران امنیتی به شرکت کنندگان در مراسم بزرگداشت پوینده و مختاری

کانون نویسندگان ایران به رسم سالیان پیش طی اطلاعیه ای اعلام کرده بود مراسم بزرگداشت سالگرد قتل محمدمختاری و محمدجعفر پوینده را روز جمعه نوزدهم آذرماه در امام زاده طاهر کرج برگزار خواهد کرد. کانون نویسندگان در این اطلاعیه از هموطنان و دوستداران این دو نویسنده و مترجم نامدار ایران دعوت کرده بود تا در بزرگداشت این دو جانباخته آزادی قلم شرکت کنند. اما نیروهای امنیتی همراه با ماموران انتظامی که در روز مراسم امام زاده طاهر را به کنترل خود گرفته بودند، شرکت کنندگان در این مراسم را مورد هجوم قرار داده و نگذاشتند آیین بزرگداشت دو جانباخته آزادی قلم و عضو کانون نویسندگان ایران در آرامش برگزار و به پایان رسد.

بنا به گزارش ها نیروهای امنیتی مستقر در امام زاده طاهر با حمله به زنان و جوانان شرکت کننده در مراسم، به آنان توهین کرده، پوسترها را پاره کرده و تلفن های همراه کسانی را نیز مصادره کردند که از حملات سرکوبگرانه، توهین و بی قانونی آن ماموران فیلم می گرفتند. گروهی از ماموران امنیتی حاضر در صحنه که ظاهرا دستور گرفته بودند تا آنجا که می توانند مانع از فیلمبرداری از حملات شوند، با دیده بانی افراد به کسانی که با تلفن های همراهشان فیلمبرداری می کرد، هجوم برده و تلفن ها را مصادره می کردند.

کانون نویسندگان ایران در اعتراض به این سرکوب علنی و اعمال خشونت حتا به مردگان و بازماندگان قربانیان قتل های رنجیره ای اطلاعیه ای صادر کرد که متن آن چنین است:

اطلاعیه‌ی كانون نویسندگان ایران

به مناسبت ممانعت از برگزاری مراسم سالگرد قتل محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

امسال نیز از آغاز ورود به گورستان امام‌زاده طاهر، شركت‌كنندگان در مراسم با فشار، تهدید و ممانعت مأموران سركوب روبه‌رو شدند. با این همه، به یاد جان‌باختگان راه آزادی و ستم‌ستیزی یك دقیقه سكوت داده شد و بیانیه‌ی كانون نیز خوانده شد. پس از پراكنده شدن جمعیت، این‌جا و آن‌جا برای شركت‌كنندگان مزاحمت‌هایی ایجاد شد، پوسترها را ضبط كردند، بعضی تلفن‌های همراه را گرفتند و . . .

چنان‌كه در بیانیه‌ی كانون نویسندگان ایران آمده است، كانون هم‌چون گذشته خواهان معرفی و محاكمه‌ی آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ئی است،‌ و برگزاری آزادانه‌ی مراسم برای جان‌باختگان آزادی را در هر نقطه‌ی ایران حق بی‌چون‌وچرای خود می‌داند.

کانون نویسندگان ایران

۱۹ آذر ۱۳۸۹

XS
SM
MD
LG