لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

درگذشت پروفسور لطفی‌زاده؛ بنیان‌گذار منطق فازی که آغازگر موجی از پژوهش و اختراع بود


پروفسور لطفی زاده ، دانشمند ایرانی و بنیانگذار منطق فازی
پروفسور لطفی زاده ، دانشمند ایرانی و بنیانگذار منطق فازی

پروفسور لطفعلی عسکرزاده، مشهور به لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی و استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا که در ۹۶ سالگی درگذشت، آغازگر موج بزرگ و تاثیرگذاری از پژوهشها و اختراعات بود.

پروفسور فیروز نادری، دانشمند ایرانی سازمان ناسا، خبر درگذشت پروفسور لطفی زاده را روز چهارشنبه ۱۵ شهریور، در توئیتر خود اعلام کرد.

آقای لطفی زاده که درسال ۱۲۹۹ از پدری آذری ایرانی و مادری روس متولد شد، به همراه خانواده خود از باکو به تهران مهاجرت کرد و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز به پایان برد. او در سال ۱۳۲۰ در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد، فوق لیسانس خود را در رشته برق از دانشگاه ام آی تی آمریکا و دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد.

او سپس به عنوان پژوهشگر و استاد در دانشگاههای پرینستون و برکلی در آمریکا مشغول به کار شد.

پروفسور لطفی زاده که پایه گذار تئوری منطق فازی است، از بیش از پنجاه سال پیش مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرد و پژوهش‌های گسترده ای را در مورد کاربرد این تئوری در هوش مصنوعی، کامپیوتر و صنایع انجام داد. منطق فازی و پژوهش‌های پروفسور لطفی زاده آغازگر موج جدیدی از تحقیقات در این زمینه شد که هزاران مقاله و اختراع را در کشورهای مختلف جهان در پی داشت.

این دانشمند موفق به دریافت ۹ مدال علمی و ۱۴ جایزه در آمریکا و دیگر کشورها شد و به عضویت هیات مشورتی مراکز تحقیقات فازی و هوش مصنوعی چندین دانشگاه در سراسر جهان درآمد.

او که در هیات علمی بسیاری از دانشگاههای کالیفرنیا عضویت داشت، در دانشگاه برکلی بازنشسته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG