لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

عزم مخالفان دولت ایران برای برگزاری راهپیمایی پشتیبانی از مردم مصر


تظاهرات مسالمت آمیز مخالفان دولت در خرداد ماه ۱۳۸۸
تظاهرات مسالمت آمیز مخالفان دولت در خرداد ماه ۱۳۸۸

«شورای هماهنگی راه سبز امید» با صدور بیانیه ای پشتیبانی خود را از راهپیمایی روز ۲۵ بهمن ماه اعلام کرده است. این شورا همچنین وزارت کشور جمهوری اسلامی را طبق اصول قانون اساسی مسوول برقراری امنیت و اتخاذ تدابیری برای برگزاری باشکوه راهپیمایی دانسته است.

متن کامل این بیانیه شامگاه شنبه در سایت های «کلمه» نزدیک به میرحسین موسوی و «سحام نیوز» نزدیک به مهدی کروبی بازتاب یافته است.

در بیانیه شورای هماهنگی آمده است: «مردم شریف ایران و رهروان جنبش سبز با عزم راسخ و حفظ آرامش در این راهپیمایی مسالمت آمیزشرکت نمایند و به عوامل نفوذی خشونت طلبان در هر حالتی اجازه تغییر روند راهپیمایی و اعمال خشونت را ندهند.»

این بیانیه همچنین تاکید کرده: «لازم است وزارت کشور در اجرای وظائف قانونی خود و در جهت حق قانونی مردم، تضمین شده در اصل ۲۷ قانون اساسی، با اعلام صدور مجوز برای راهپیمایی ۲۵ بهمن در حمایت از جنبش های مردمی تونس و مصر پاسخگوی درخواست راهپیمایی آقایان موسوی و کروبی باشد.»

این در حالی ست که خبرگزاری فارس به نقل از معاون مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفته است دولت به این راهپیمایی مجوز نخواهد داد.

در همین حال سردار حسین همدانیان، فرمانده سپاه تهران، در خصوص احتمال شعله ور شدن آتش زیر خاکستر حوادث بعد از انتخابات سال گذشته به خبرآنلاین گفت: این دفعه اجازه نخواهیم داد که با فتنه در یک دوره کوتاهی متوقف شویم.

سردار حسین همدانیان در این گفت و گو هرچند افزود «انقلابات مردمی تونس و مصر ناشی از تجربه راهپیمایی های معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران نیست.» اما به گفته یک کارشناس این ابراز نظر موید گسترش و اقتدار این دیدگاه است که خیزش های آزادیخواهانه اخیر تونس، مصر و الجزایر ناشی از تجربه بهره مندی از شبکه های اجتماعی فضای مجازی از جمله فیس بوک، تویتر و ... توسط مخالفان دولت ایران بوده است.

XS
SM
MD
LG