لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

قاتل پیمانکار آمریکایی در کابل گذرنامه ایرانی دارد


در پی انتشار خبر قتل یک پیمانکار آمریکایی در افغانستان به دست یک مأمور پلیس زن در دفتر مرکزی پلیس کابل، مأموران امنیتی که به تحقیق در مورد این پرونده پرداخته اند، می گویند انگیزه این قتل که فعلاً روشن نیست، ممکن است کینه توزی بوده باشد.

مقام های افغان می گویند این زن که نرگس نام دارد، گذرنامه ایرانی دارد اما شواهدی مبنی بر دخالت ایران در این قتل در دست نیست. نرگس بامداد دوشنبه به دفتر مرکزی پلیس کابل رفت و در دستشویی هفت تیر پُری را زیر روسری خود پنهان کرد.

مقام های پلیس می گویند این زن دچار عذاب وجدان شدید است. این نخستین بار است که زنی در افغانستان به قتل یکی از نیروهای آمریکایی دست زده است. مقتول، پیمانکاری آمریکایی بوده که در کابل مشغول تعلیم نظامی نیروهای افغان بوده است.

مقام های پلیس کابل می گویند این قتل سازمان دهی شده بوده و نرگس ممکن است تحت تأثیر تعلیمات طالبان یا القاعده بوده باشد. جوزف گریفین ۴۹ ساله که قربانی این قتل شد، پیمانکار شرکتی موسوم به دین کورپ اینترنشنال بوده است که با دولت آمریکا قرارداد داشته تا نیروهای نظامی افغانستان را تعلیم دهد.

دین اینترنشنال که دفتر مرکزی آن درایالت ویرجینیاست، کشته شدن جوزف گریفین، پیمانکار قربانی این قتل را فاجعه خوانده و روی دادن این قتل را همزمان با کریسمس ناعادلانه عنوان کرده است.

نام نرگس(قاتل این پیمانکار که عضو پلیس افغانستان بوده)، در گذرنامه ایرانی اش، نرگس رضایی مؤمن آباد ثبت شده است. وی پیشینه خشونت و خلاف ندارد و طی ۶ سالی که به عنوان عضو پلیس افغانستان در آن کشور خدمت می کرده، همواره با نیروهای ائتلاف همکاری کرده و به نظر می رسیده که به بهبود اوضاع و رفع تشنج در کشورش متعهد بوده است و از این روی به او مسئولیت بیشتر هم داده شده بود.

پلیس کابل می گوید در حال بررسی انگیزه این قتل است. نرگس رضایی مؤمن آباد، سه فرزند دارد و به گفته مقام های ارشد پلیس افغانستان در گفت و گو با خبرگزاری رویترز، وی برای احقاق حقوق زنان در بدنه پلیس افغانستان تلاش می کرده و طی ۶ سال خدمت خود، فعالیت های مثبت زیادی کرده است. نرگس چندی پیش برای یک دوره آموزش نظامی به مصر اعزام شده بود.

نرگس رضایی زنی مذهبی معرفی شده که سوء پیشینه نداشته است. مقام های افغان از امروز سه شنبه به بررسی مکالمات تلفنی اخیر وی مشغول شده اند. مسئولان وزارت کشور افغانستان در یک نشست خبری، گذرنامه ایرانی وی را به خبرنگاران نشان دادند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، می گوید رضایی در پی ازدواج با یک تبعه افغان که در دایره تحقیقات جنایی وزارت کشور کار می کند، کارت ملی افغان گرفته است. مقام های پلیس کابل می گویند وضع روحی نرگس رضایی بسیار بد است و مرتب گریه می کند و التماس می کند که او را بکشند.
XS
SM
MD
LG