لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

آمریکا: شناورهای ایران پیش از حمله در دریای عمان، به نفتکش‌ها نزدیک شده بودند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، چهارشنبه در توضیحاتی در برابر کمیته فرعی کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت نهادهای اطلاعاتی آمریکا تائید کرده اند که شناورهای ایرانی فعال در محدوده تنگه هرمز در ۱۲ و ۱۳ ژوئن به نفتکش نروژی «فرانت آلت ایر» و نفتکش ژاپنی «کوکوکا کورِیجس»، نزدیک شده بودند. این امر پیش از انفجارهای بامداد ۱۳ ژوئن در هر دو نفتکش رخ داده بود.

هوک در پاسخ به پرسش جو ویلسون، نماینده جمهوریخواه «کمیته فرعی خاورمیانه، شمال آفریقا و تروریسم بین الملل» گفت: «من می توانم همچنین بگویم یک مقام ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تائید کرده است که پرسنل سپاه دو اقدام را به انجام رسانده اند.»

روشن نیست برایان هوک به کدام مقام سپاه اشاره می کرد و آیا دو اقدام مورد اشاره مقام مذکور همان حملات به نفتکش ها است یا نه.

وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر بیشتر درباره گفته های آقای هوک خودداری کرده است.

هوک به قانونگذاران آمریکایی گفت: «ما به انتشار عمومی اطلاعات بدون به خطر انداختن منابع و روش های جمع آوری آن ادامه می دهیم. آن هایی که توانسته اند این اطلاعات را ببینند... همه بدون تردید به این نتیجه رسیده اند که ایران در پس این حملات بوده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG