لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

ادامه اعتصاب بازاریان در تهران و چند شهر ایران در اعتراض به نوسان دلار و رکود اقتصادی


برخی گزارشها و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که اعتصاب در برخی از مناطق بازار تهران و چند شهر دیگر ایران برای دومین روز نیز ادامه یافت.

بر اساس این تصاویر، بیشتر مغازه‌ها در خیابان‌های لاله زار تهران و راسته طلافروشان بازار بزرگ روز سه‌شنبه ۵ تیر در اعتراض به نوسانات بازار ارز، گرانی مداوم کالاها و رکود، تعطیل بودند.

گزارش‌‌هایی هم از بسته بودن بازار مبل یافت آباد و دلاوران در تهران، بازار کرمانشاه و بازار وکیل شیراز منتشر شده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که گروهی از بازاریان دیگر مغازه داران را به بستن مغازه ها و ادامه اعتصاب تشویق می‌کنند. گزارش‌هایی هم از آتش زدن سطل‌های زباله و تجمع در خیابان‌های اطراف بازار منتشر شده است.

در این بین، مدیر ارتباطات شرکت بهره برداری مترو اعلام کرد که ایستگاه ملت در خط دو مترو به دلیل تجمع ها برای مدتی تعطیل شد. همچنین گفته شده که در جریان حمله ماموران به بازاریان معترض، دست کم دو نفر زخمی شدند.

روز دوشنبه نیز، بازاریان بازار بزرگ تهران و جمعی از کسبه خیابان جمهوری در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، گرانی، رکود و سردرگمی مشتریان و فروشندگان روز دوشنبه چهارم تیر دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

تصاویر دیگری نیز حاکی از آن بود که جمعی از کسبه مشهد، بندرعباس و قشم نیز مغازه‌های خود را بستند و راهپیمایی کردند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد.

برخی از معترضان نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر می‌دادند.

برخی خبرهای حاکی از آن بود که پلیس با باتوم به مغازه داران بازار حمله کرده و آنان را وادار کرد تا مغازه های خود را باز کنند. گزارش دیگری حاکی بود که جمعی از بازاریان نیز به مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی رفته و شعار دادند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی حاکی از آن است که یگان ویژه پلیس برای پراکنده کردن مردم مقابل مجلس گاز اشک آور شلیک کرد.

اعتصاب روز دوشنبه واکنش ایرانیان و اپوزیسیون خارج از کشور نیز به نشانه همبستگی با معترضین در ایران واکنش نشان داده اند.

شاهزاده رضا پهلوی در چند پیام توئیتری، با اشاره به مشکلات عمیق اقتصادی در ایران نوشته است این مشکلات نتیجه دهه‌ها بی‌کفایتی حاکمان بوده و سرانجام به اعتراضات خیابانی مردم ختم شده است.

مریم رجوی، رهبر شورای ملی مقاومت ایران نیز در توئیتی نوشت درحالی کشور از مشکلات اقتصادی رنج میبرد حکومت ثروت کشور را برای صدور جنگ و تروریسم، هدر می‌دهد.

بسیاری از ایرانیان و آمریکائیان ایرانی تبار در توئیت های خود با نقل لینک های مربوط به تظاهرات در پایتخت ایران در شبکه های خبری تلویزیونی ، خواستار ابراز هم بستگی جوامع ایرانی در آمریکا به معترضان در ایران شده اند .

​روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد به بیش از هشت هزار تومان و نزدیک شدن آن به ۹ هزار تومان، فروشندگان تلفن همراه در دو بازار اصلی این کالا در تهران، پاساژ علاء‌الدین و چهارسو، در اعتراض به گرانی کالاها و نوسان نرخ ارز، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند.

نوسان افزایش نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران در دو روز گذشته شدت گرفت و هر دلار آمریکا در پایان روز یکشنبه به حدود ۹ هزار تومان رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG