لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۱

واکنش مقام قضایی جمهوری اسلامی به کشته شدن یک جوان معترض: مشکوک است


حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز
حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز

رئیس کل دادگستری استان البرز نحوه کشته شدن مهدی حضرتی، جوان معترض در خرمدشت کرج، را «مشکوک» خواند.

حسین فاضلی هریکندی با تایید اصابت گلوله به پیشانی مهدی حضرتی مدعی شد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در روز حادثه هیچ اسلحه گرمی در اختیار نداشته‌اند.

او افزود از همان روز کشته شدن آقای حضرتی، «پرونده قضایی در دادسرای مربوطه تشکیل شده و ماهیت موضوع در دست بررسی قرار گرفته است.»

گفته‌های این مقام قضایی دولت ایران در حالی است که بر اساس ویدیویی که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده، مهدی حضرتی در روز حادثه یعنی ١٢ آبان‌ماه در خرمدشت کرج از ناحیه سر هدف شلیک قرار می‌گیرد.

انتشار با تاخیر؛ لحظه تیرخوردن مهدی حضرتی، جوان معترض در خرمدشت کرج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:18 0:00

طبق ویدیوهایی که در همان روز حادثه انتشار یافته بود، پیکر بی‌جان مهدی بر روی زمین افتاده بود و پس از ساعتی توسط نیروهای حکومتی در پشت وانتی گذاشته شد.

شماری از ناظران و کارشناسان بارها دولت ایران را به کشتن معترضان و سپس خودداری از قبول مسئولیت متهم کرده‌اند. دولت ایران این اتهامات را رد می‌کند و کشته شدن معترضان را ناشی از حوادثی دیگر مانند خودکشی، بیمارهای زمینه‌ای، و یا قتل توسط گروه‌های مخالف عنوان می‌کند.

بنا بر پژوهش‌های ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا در پایان هشتمین هفته از اعتراضات سراسری ایران شمار جان‌باختگان اعترضات سراسری به ۳۳۹ تن افزایش یافته است. این تعداد تن در حد فاصل ۲۶ شهریور تا ۲۱ آبان سال جاری کشته شده‌اند و در میان آنان ۵۲ نفر کودک هستند که ۲ تن از آنها در روز شنبه جان باختند.

XS
SM
MD
LG