لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

يک قاضی زن ایرانی‌تبار از وزارت دادگستری آمريکا شکايت کرد


اشلی تبدُر، قاضی دادگاه مهاجرت آمريکا
اشلی تبدُر، قاضی دادگاه مهاجرت آمريکا

قاضی اشلی تبدُر در شکايتنامه خود گفت دستور وزارت دادگستری ناقض حق وی به آزادی سخن و آزادی انجمن است

يک قاضی زن ایرانی‌تبار دادگاه مهاجرت آمريکا، وزارت دادگستری ايالات متحده را به چالش گرفته است و می‌گويد دستور وزارت دادگستری مبنی بر منع وی از قضاوت پروند‌ه‌های مربوط به شهروندان ايرانی با اصل اول متمم قانون اساسی آمريکا مغايرت دارد.

قاضی افسانه (اشلی) تبدُر A. Ashley Tabaddor در شکايتنامه خود گفته است دستور وزارت دادگستری ناقض حق وی به آزادی سخن و آزادی انجمن بوده، و تحت ماده ۷ قانون حقوق مدنی آمريکا مصوبه سال ۱۹۶۴ ميلادی، مبتنی بر تبعيض نژادی است.

ادعانامه خانم تبدُر، با عنوان «تبدُر عليه هولدر» حاکی است که وزارت دادگستری دستور رد صلاحيت وی را بر اساس معیارهای نژادی با انگیزه‌های تبعیض آمیز، به‌ويژه به دليل ميراث ايرانی و ايفای نقش وی در جامعه ايرانی‌تباران آمريکا قرار داده است.

اریک هولدر هشتاد و دومین دادستان کل ایالات متحده، در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) از سوی رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، به اين مقام منصوب گرديد. وی نخستين آمریکایی آفریقایی‌تباری است که به مقام دادستانی کل آمریکا نايل آمده است.

قاضی تبدُر مدعی است که دستور وزارت دادگستری پس از آن صادر شد که او به طور فعال در تعدادی از طرح‌های دولت فدرال مربوط به جامعه آمریکائيان ایرانی‌تبار شرکت جست و حتی در جلسه‌ای که در سال ۲۰۱۲ با هدف رسيدگی به وضعيت جامعه آمریکائيان ایرانی‌تبار در کاخ سفید برگزار شد حضور داشت.

وزارت دادگستری آمريکا می‌گوید فعالان جوامع اقليت ممکن است قضات مهاجرت بی‌طرفی نباشند، در حالی که تبدّور می‌گوید به نظر می‌رسد که اين محدوديت بر حوزه قضاوت وی وضع شده در صورتی‌که ساير اقوام اين چنين محدوديتیهايی را ندارند.

XS
SM
MD
LG