لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

احتمال ارتباط ایران با تلاش برای هک کردن کامپیوتر یک مخالف سوری


احتمال دست داشتن ایران در تلاش ها برای هک کامپیوتر مخالفان سوری
احتمال دست داشتن ایران در تلاش ها برای هک کامپیوتر مخالفان سوری

کارشناسان امنیت اینترنتی احتمال می دهند که ایران در تلاش برای هک کردن کامپیوتر یک مخالف سوری تقش داشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نورا الامیر یک فعال اوپوزیسیون سوری سال گذشته ایمیلی دریافت کرد که نام فرستنده آن "جرایم اسد" بود. در این ایمیل به او وعده داده شده که با کلیک بر روی لینک وبسایت "جرایم اسد" اطلاعاتی درباره دخالت دولت ایران در کشورهای خاورمیانه در اختیار گیرنده قرار خواهد گرفت.

بحر عبد الرزاق، همسر خانم الامیر، و کارشناس امنیت اینترنتی در یک گروه دیدبان الکترونیکی به نام "سیتیزن لب" (citizen lab) متوجه شد این ایمیل تله ای اینترنتی است. این تله آنلاین تنها یکی از صدها پیام اینترنتی است که طی درگیری های سال های اخیر میان دولت بشار اسد و مخالفان او و به قصد شناسایی مخالفان رد و بدل شده است.

آقای عبدالرزاق و همکاران او موفق شدند سرنخی دیجیتالی در این ایمیل پیدا کنند که به ایران اشاره می کند. در گزارش مفصلی که روز سه شنبه توسط "سیتیزن لب" منتشر شد، احتمال این مطرح شده که ایران علاوه بر فرستادن نیرو به منطقه، از فضای مجازی نیز برای کمک به دولت بشار اسد کمک کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، در بخشی از گزارش منتشر شده آمده که در وبسایت قلابی "جرایم اسد" سرنخ هایی دیده شده که نشان می دهد طراحان این صفحه از داخل ایران به سایت دسترسی داشتند. اما هنوز شواهدی در دست نیست که نشان دهد آیا این وبسایت از سوی دولت ایران طراحی شده یا از سوی هکرهای مستقل داخل کشور.

XS
SM
MD
LG