لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۹

شکست طرح معاونت سینمایی: رایگان شدن «پایان نامه» کارساز نشد


فیلم پایان نامه روایت دولتی از قتل نداآقاسلطان و پرونده تجاوز و قتل ترانه موسوی با تحریم مردم روبرو شد
فیلم پایان نامه روایت دولتی از قتل نداآقاسلطان و پرونده تجاوز و قتل ترانه موسوی با تحریم مردم روبرو شد

سایت های سینمایی گزارش کرده اند تلاش معاونت سینمایی وزارت ارشاد اسلامی به عنوان سرمایه گذار فیلم «پایان نامه» برای ترغیب سینماروها و مردم به تماشای رایگان فیلم «پایان نامه» با شکست روبرو شده است.

فیلم «پایان نامه» از سری فیلم های «سیاسی» پیشنهادی گروه جوادشمقدری معاونت سینمایی برای به تصویر کشیدن روایت دولتی از اعتراضات سبزها علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به شمار می آید که به گفته مسئولان وزارت ارشاد اسلامی شمار این فیلم ها قرار بود به بیست عدد برسد. پروژه ای که با ساخت سه چهار فیلم به دلیل عدم استقبال مردم به اجبار کنار گذاشته شد.

به گفته کارشناسان صنعت سینما برنامه ریزیهای علیرضا سجادپور، مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی (سانسور) فیلم و مسئول اصلی ساخت این گونه فیلمهای «سیاسی»، از جمله: «اهدای سکه بهار آزادی» و «اهدای رایگان خودرو» به تماشاگران «پایان نامه» برای جلب تماشاگران زخم خورده از نادیده گرفته شدن رای خود در انتخابات ریاست جمهوری ناکام ماند. سپس بلیت رایگان فیلم را با صرف هزینه پست به در خانه های مردم تهران فرستادند شاید در افزایش مخاطبان فیلم موثر افتد. این تلاش مسئولان وزارت ارشاد نیز نتوانست انگیزه ای برای مردم شود تا به تماشای فیلمی بنشینند که قتل ندا آقاسلطان را به گردن تماشاگران سینما گذاشته و آنان را متهم به آدم کشی و آشوب کرده است.

جالبترین اقدام معاونت سینمایی در همسویی با روزنامه کیهان و سایت هایی مثل رجانیوز اشاره به تاثیر پررنگ گزارش های سایت صدای آمریکا در تحریم فیلم های دولت ساخته ای همچون «پایان نامه» و «اخراجی ها» بوده است.

سرانجام آن که هزینه کردن بودجه وزارت ارشاد برای ساخت فیلم های سفارشی که با شکست فاحش روبرو شد، زمزمه برکناری جواد شمقدری از معاونت سینمایی از طریق انحلال این معاونت و تاسیس سازمان سینمایی کشور را تقویت کرده است. هرچند معاونت سینمایی و مدیر اداره کل نظارت فیلم به صورت پیاپی برکناری شمقدری را تکذیب کرده و آن را توطئه صدای آمریکا دانسته اند؛ با این همه تکذیبه های پیاپی آنان نشانگر جدی بودن آن است که به گفته کارشناسان یکی از دلایل برکناری شمقدری حیف و میل بودجه و ناتوانی در اداره امور سینمایی ست.

XS
SM
MD
LG