لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

واکنش های دوگانه به تکثیرغیرقانونی فیلم «اخراجی های۳»


واکنش های دوگانه به تکثیرغیرقانونی فیلم «اخراجی های۳»
واکنش های دوگانه به تکثیرغیرقانونی فیلم «اخراجی های۳»

سایت جهان وابسته به حاکمیت ایران گزارش کرده نسخه های غیرقانونی فیلم «اخراجی های۳» در دستفروشی های کنار خیابان های تهران و شهرستان ها به فروش می رسد. همچنین نسخه اینترنتی آن به صورت رایگان در اختیار کاربران اینترنت قرار گرفته است.

سایت جهان اقدام به تکثیر و فروش غیرقانونی فیلم اخراجی ها را کار ضدانقلاب و هواداران سبز دانسته است.

برخلاف اصرار مسعود ده نمکی، کارگردان فیلم که گفته بود «اخراجی های۳» ارتباطی به شخصیت ها و رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری ندارد، سایت جهان در گزارش خود اخراجی ها را فیلمی ضدسبز دانسته، افزوده است: «اگر چه این کار ممکن است به فروش فیلم قدری آسیب بزند اما باعث می شود ضدانقلاب نیز در ترویج این فیلم ضد سبز که همه اقدامات سبزها و کاندیداهای وابسته به آنها را به سخره گرفته است شریک شوند.»

این سایت همراه با خبرگزاری فارس، ایرنا و رجانیوز تایید کرده جدال میان این فیلم با جدایی نادر از سیمین جدال میان دولت و مخالفانش است. این جدال سیاسی باعث شده تا گروه هایی از مخالفان تکثیر غیرقانونی فیلم اخراجی ها را بخشی از مبارزه خود با دولت ارزیابی کنند.

بعضی خبرگزاریها نیز گزارش کرده اند که ورود نسخه غیرقانونی اخراجی ها می تواند به کاهش فروش این فیلم منجر شود که رقابت آن با فیلم «جدایی نادر از سیمین» بازتابی از جدال میان مخالفان و موافقان حکومت است.

هرچند شماری از وبلاگ ها که خود را در زمره هواداران جنبش سبزها می دانند علنا گفته اند اقدام به تکثیر اینترنتی فیلم کرده اند تا مخالفت خود را با این فیلم دولتی نشان دهند؛ با این همه، بسیاری از مخالفان، بویژه آن هایی که دوستداران سینما هستند، مخالف قاطع بکارگیری روش های نادرست برای رسیدن به هدفی درست بوده و می گویند تکثیر غیرقانونی یک فیلم عملی ناپسند و غیراجتماعی ست که پیامدی جز تباهی در جنبش مخالفان نخواهد داشت.

گروه دیگری نیز در رد تکثیر غیرقانونی فیلم اخراجی ها گفته اند: اگر شما مخالف فیلم و دولت هستید حداکثر آن که آن را تحریم می کنید؛ نه اینکه با تکثیر غیرقانونی به ترویج آن عملا کمک کنید.

مسعود ده نمکی نیز در واکنش به این رویداد نوشته است: «ما در زمان جنگ می‌گفتیم: چه بكشیم و چه كشته شویم، پیروزیم و حالا هم مردم اخراجی‌ها را چه در خانه ببینند و چه بر پرده سینما پیروزیم.»

ده نمکی آنگاه خطاب به دوستانش نوشته است: «از دوستانی كه به من و یا فیلم محبت دارند می‌خواهم كه در دفاع از من و یا فیلم هیچ كارگردان و یا فیلمی را به روش روشنفكرنماها مورد نقد قرار ندهند و از جاده انصاف خارج نشوند.»

در این میانه گفته شده است توزیع کنندگان غیرقانونی فیلم های سینمایی بدون هیچ انگیزه سیاسی این فیلم را نیز همچون سایر فیلم ها از جمله جدایی نادر از سیمین تکثیر و روانه بازار کرده اند و در این میان عده ای نیز نادانسته این عمل را به مخالفان نسبت داده اند.

به گفته یک کارشناس، به هر انگیزه ای که باشد در یک جامعه سالم که سالم بودن اساس بازبودن آن است، دزدی به هرطریقی عمل ناپسند و ضداجتماعی ست بویژه اگر دزدی آثار معنوی باشد. حالا این اثر معنوی می تواند ساخته مخالف سیاسی ما باشد. اگر ما شهروندانی متعهد باشیم هرگز نمی پذیریم محصول کار مخالف ما به یغما رود.

XS
SM
MD
LG