لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۵

افول اقتصاد ایران در سایه افزایش نگرانی‌ها از بحران شیوع کرونا


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رسانه های جهان عرب گزارش می دهند که گسترش ویروس کرونا ارزش ریال ایران را به پایین ترین سطح در یک سال گذشته رسانده است. مقام‌های بهداشت در ایران می‌گویند بیش از دویست مورد ابتلا در آن کشور تائید شده است و دست کم ۲۶ نفر جان باخته اند.

در روزهای اخیر، ترکیه، ارمنستان، عمان، بحرین، کویت، و امارات متحده عربی مرزهای زمینی و هوایی‌شان را به دلیل گسترس کرونا بر روی ایران بسته اند.

توقف جریان ورود و خروج موجب تشدید ترس از افت اقتصاد شده و به ارزش ریال ضربه زده است.

به گزارش رسانه های جهان عرب نرخ برابری واحد پول ایران در برابر هر دلار در بازار سیاه در روز چهارشنبه به ۱۵۸۵۰۰ ریال رسید. این پایین ترین نرخ برابری طی بیش از یک سال گذشته است. نرخ رسمی دلار همچنان ۴۲۰۰۰ ریال است.

بسیاری از اقتصاددانان نگرانند که صادرات نفتی و غیرنفتی ایران در اثر شیوع ویروس کرونا با یک افت تجاری منطقه ای روبرو شود. گردشگری مذهبی تحت تاثیر بستن مرزها لطمه خواهد دید. فروش نوروزی هم روند نزولی دارد.

گزارش های تلویزیونی از تهران مردمی را نشان می دهد که برای یافتن داروی آنفلونزا و ماسک صورت به داروخانه‌ها هجوم آورده اند.

ابوالحسن بنی صدر، رئیس جمهوری پیشین ایران، به صدای آمریکا گفت که ایران تقریبا فاقد تمام ابزارهای لازم برای مبارزه با گسترش این ویروس است.

یک عضو مجلس شورای اسلامی اخیرا انتقاد کرد که شوق دولت برای شتافتن به کمک چین، شریک تجاری عمده ایران، عامل کمبود کمک‌های ضروری مانند ماسک در داخل ایران شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG