لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

ویرانی نخستین باغ گیاه شناسی خاورمیانه در نوشهر


Noshahr Garden
Noshahr Garden

سازمانهای مردم نهاد: «باغ نوشهر باید بماند تا جهانیان و... بدانند که اصل ۵۰ قانون اساسی، صرفا یک ژست محیط‌زیستی نبوده و نخواهد بود»

باغ گیاه شناسی نوشهر، نخستین باغ اکولوژی خاورمیانه که حدود ۶۰ سال پیش پایه ریزی شده به دستور استانداری مازندران ویران می شود.
براساس این دستور استانداری که نسخه ای از آن توسط خبرگزاریهای داخلی از جمله مهر، ایسنا، ایلنا و میراث فرهنگی منتشر شده، بار دیگر عملیات اجرایی عبور جاده از باغ گیاه شناسی نوشهر از روز چهارشنبه آغاز می شود تا اهداف سازمان بنادر و کشتیرانی مبنی بر ویرانی این باغ محیط زیستی برای جاده سازی، ساخت و ساز تجاری در این باغ اجرایی شود.
اما ده سازمان مردم نهاد دوستدار حفظ محیط زیست در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب خواهان توقف این طرح شده و گفته اند
«باغ گیاه‌شناسی نوشهر سمبل هویت، استقلال، اهمیت و شخصیت اجتماعی‌مان است. آن عرصه ۳۵ هکتاری باید حفظ شود تا مشخص شود که در ایران، منابع طبیعی، محیط زیست، پژوهشگران و دوستدارانش حرمت دارند و هرگز منافع معنوی آنها در پای احداث یک جاده کمربندی که می‌توان به راحتی و با احداث یک پل هوایی یا مسیری در جنب باغ، جایگزینش کرد، قابل معاوضه نیست. باغ نوشهر باید بماند تا جهانیان و فرزندان این آب و خاک بدانند که وجود اصل ۵۰ قانون اساسی ما، صرفاً یک ژست محیط‌زیستی نبوده و نخواهد بود.»

غلامعلی ریاحی وکیل باغ گیاه شناسی نیز گفته است نامه ای به دادستانی عمومی نوشهر فرستاده و خواهان توقف این طرح شده است.
شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با این عملیات مخالفت کرده اند.
عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از مخالفت این کمیسیون با ویرانی نخستین باغ گیاه شناسی خاورمیانه خبر داده و افزوده است تمام کسانی که در این رابطه اقدامی کنند مجرم محسوب شده و باید از طریق دادگاه صالحه به جرم آنها رسیدگی شود.
محمد امینی رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران نیز با غیرقانونی خواندن این اقدام به روزنامه همشهری گفته است «هرگونه تغییر کاربری باغ گیاه‌شناسی نوشهر باید با موافقت وزیر جهادکشاورزی و هیأت امنای این سازمان صورت بگیرد.»
به گفته این پژوهشگر هرگونه دخل و تصرف در ذخیره گاههای ژنتیک ممنوع است
دوستداران حفظ محیط زیست گفته اند با تجمع در باغ مانع از ویرانی باغ خواهند شد.
طرح احداث راه دسترسی پایانه نوشهر به کمربندی این شهر از سال ۱۳۸۲ و از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران در دستور کار قرارگرفت که منجر به ویرانی سه هکتار از گستره این باغ شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG