لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۳

دیپلمات سابق ایران به دنبال پناهندگی در فنلاند


دیپلمات سابق ایران به دنبال پناهندگی در فنلاند
دیپلمات سابق ایران به دنبال پناهندگی در فنلاند

حسین علیزاده دیپلمات ایرانی که هفته گذشته از مقام خود در سفارت جمهوری اسلامی در هلسینکی استعفا داده بود روز دوشنبه اعلام کرد از فنلاند تقاضای پناهندگی خواهد کرد.

آقای علیزاده که رایزن سوم سفارت ایران در فنلاند و معاون سرپرست نمایندگی ایران در هلسینکی بود همچنین گفت به دلیل رفتار سرکوبگرانه حاکمیت ایران علیه مردم معترض در وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری و اعلام انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد، استعفا داده است.

آقای علیزاده محمود احمدی نژاد را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ١٣٨٨متهم کرده است. این دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران می گوید احمدی نژاد نماینده ایران نیست و در میان ایرانیان محبوبیت ندارد.

انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال گذشته ماه ها تظاهرات اعتراضی مردمی را به دنبال داشت و تظاهرات مردم معترض منجر به بازداشت های گسترده و سرکوب بیشتر از سوی حاکمیت شد.

حسین علیزاده دومین دیپلمات ایرانی در اروپا است که می گوید در اعتراض به نتیجه انتخابات دهم ریاست جمهوری از مقام خود کناره گیری می کند.

پیشتر در ماه ژانویه محمدرضا حیدری، کنسول ایران در نروژ از سمت خود استعفا داد و از این کشور اسکاندیناوی تقاضای پناهندگی کرد.

حسین علیزاده، متاهل است و سه فرزند دارد و دارای سابقه ۲۱ساله در وزارت خارجه ایران است.

XS
SM
MD
LG