لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

تکرار دعوت حسن روحانی از ایرانیان مقیم خارج


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی از ایرانیان مقیم خارج از آن کشور بار دیگر دعوت کرد که بازگردند و در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی شب گذشته (چهارشنبه شب) در دیدار با شماری از فعالان اقتصادی استان هرمزگان گفته که آغوش ایران به روی ایرانیان خارج از کشور باز است و دولت آماده استفاده از نظرات آنان در راستای رشد و شکوفایی ایران است.
خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران نیز نوشت:

«دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد که فعالان اقتصادی ایرانی خارج از کشور بتوانند برای آبادانی هرچه بیشتر ایران سرمایه‌گذاری کنند و همزمان موجب هدایت سرمایه‌های خارجی و ورود تخصص‌های گوناگون به کشور شوند.»

آقای روحانی پیشتر نیز بر دعوت از ایرانیان مقیم خارج برای بازگشت به ایران تاکید کرده بود، و تکرار این دعوت نشان می دهد که ایرانیان مقیم خارج دست کم تا امروز، استقبال چندان گرمی از چنین دعوتی نکرده اند.

بیشتر ایرانیان مقیم خارج در آمریکا بسر می برند که اکثریتشان در رشته های خود از چهره های موفق بشمار می روند.

نگرانی بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از بازگشت به زادگاهشان، ریشه در بازداشت شماری از ایرانیانی دارد که هنگام دیداری از ایران بازداشت شده و به زندان های جمهوری اسلامی افتاده اند.

نمونه این ایرانیان، امیر میرزایی حکمتی جوانی است که زمانی در ارتش آمریکا خدمت می کرد، و هم اکنون در یکی از زندان های جمهوری اسلامی پشت میله هاست.

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی امیر میرزایی حکمتی را به جاسوسی برای آمریکا متهم کرده اند. اتهامی که هم خود او، و هم خانواده اش آن را یکسره بی پایه دانسته اند. این جوان ایرانی تبار آمریکایی در آغاز به همین اتهام محکوم به اعدام شد اما دیوان عالی کشور این حکم را نزدیک به دو سال پیش نقض کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواهان آزادی هر چه سریعتر امیر میرزایی حکمتی شده است.
XS
SM
MD
LG