لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

وزیرارشاد: اجازه تئوریزه کردن خشونت را نمی دهیم


شرکت کنندگان پنجمین جشنواره بین المللی شعر فجر با حسینی وزیر ارشاد
شرکت کنندگان پنجمین جشنواره بین المللی شعر فجر با حسینی وزیر ارشاد

سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: «ما اجازه نخواهیم داد خشونت و تروریسم در كشور تئوریزه شود.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در آیین گشایش پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر سخنرانی می کرد با اشاره به تبلیغات گروه های وهابی و سلفی ها که مروج خشونت و ترور در نواحی سنی نشین جنوبی ایران هستند افزود: « این گروه برخوردهایی را انجام داده و برخی را تشویق به عملیات انتحاری همانند كارهایی كه در سیستان و بلوچستان، چابهار و ... دیگر نقاط كشور می‌كنند.»

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی افزود: «ما باید از منافع كشور و سرزمین ایران عزیزمان صیانت كنیم، پس اگر بنا باشد مطالبی گفته شود كه بر این امر خدشه وارد كند، با آن مقابله خواهیم كرد چراكه این امر پسندیده نیست.»

در محافل فرهنگی ایران گفته می شود این گفته های وزیر فرهنگ مبنی بر محکومیت خشونت، صرف نظر از این که کدام گروه مورد نظرند، سخنی در خور تامل و مثبت است، بویژه آن که اگر دیدگاه های مقامات حکومتی، بویژه مسئولان قضایی جمهوری اسلامی را به یادآوریم که رامین جهانبگلو را به اتهام ترویج فرهنگ عدم خشونت مورد بازخواست و محاکمه قراردادند.

همانگونه که یک منتقد نوشته است، در قیاس با اتهامات وارده به کسانی همچون رامین جهانبگلو، مبنی بر تبلیغ دیدگاه پرهیز از خشونت، امروزه سخن از محکومیت ترویج خشونت می شود، در نتیجه امکان بحث و گفتگو بر سر تعمیم محکومیت ترویج خشونت را فراهم می آورد، و از این پس می شود به بررسی دیدگاه های مکتوب تندروان شیعی وابسته به حاکمیت، کسانی همچون «حسن عباسی»، یا «آیت الله مصباح یزدی» یا مقالات منتشره در روزنامه های «کیهان» یا «ایران» پرداخت تا روشن شود آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای زدودن ترویج آشکار خشونت در این حوزه ها کاری خواهد کرد یا تنها خشونت تندروان سنی سلفی و وهابی را محکوم کرده و تندروان شیعی مصون از پیگرد همچنان به تئوریزه کردن «خشونت مقدس» سرگرم خواهند بود.

حسن عباسی در يکی از سخنرانی هايش خطاب به اصلاح طلبان می گوید: « من اين افتخار را داشته ام که به حقوق بشر شما حمله کنم؛ امروز اين افتخار را دارم.اين را هم بگويم... مگر غير از اين است که دشمنان مسلمانان، جبهه کفرند؟ اگر می شود کاری کرد که آن جبهه به ترور و وحشت و هراس بيفتد، آن ترور، ترور مقدس است.»

پیش از هرچیز وزیر فرهنگ باید پاسخگوی این موضوع باشد که چگونه تئوریسین خشونت و ترور مقدس را به عضویت داوران جشنواره جهانی فیلم فجر بر می گزیند.

XS
SM
MD
LG