لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۹

مرگ یک شهروند ایرانی در آمریکا، وزارت خارجه درباره سفر به آمریکا هشدار داد


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه به ایرانیان هشدار داد از سفرهای غیرضروری به آمریکا اجتناب کنند. او گفت: «روند هدفمند ایران هراسی در آمریکا و تجارب متعدد در زمینه تلاش نهادهای امنیتی و قضایی آمریکا برای فریب، ارعاب، تهدید، و بازداشت شهروندان ایرانی شرایطی را ایجاد نموده که سفر ایرانیان به این کشور را پرمخاطره می نماید.»

اظهار نظر آقای مهمانپرست پس از مرگ داریوش سررشته دار، یک شهروند ایرانی که به آمریکا سفر کرده بود ایراد می شود.

رامین مهمانپرست در مورد این مسئله گفت «بازجویی غیرمتعارف پنج ساعته و برخورد غیرانسانی با فرد سالخورده ای مانند آقای سررشته دار قابل قبول نیست.»

پیشتر روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که داریوش سررشته دار، شهروند ایرانی ۷۳ ساله و دارای کارت سبز اقامت آمریکا، در ماه نوامبر هنگام ورود به فرودگاه دالس در ایالت ویرجینیای آمریکا مورد سوال و جواب سخت و طولانی قرار گرفت.

آقای سررشته دار و همسرش برای دیدار با دخترشان که ساکن ویرجینیا است به آمریکا سفر کردند. خانم سررشته دار که شهروند آمریکا است می گوید دلیل پرسش ماموران گمرک آمریکایی از همسرش این بود که آنان متوجه شدند وی علی رغم داشتن گرین کارت آمریکا، آخرین بار سه سال پیش در این کشور بود.

سکینه سررشته دار می گوید سوال و جواب ماموران از همسرش به زبان انگلیسی بود و چون آقای سررشته دار زبان انگلیسی نمی دانست روند سوال و جواب با فریاد و توهین همراه بود. به نوشته واشنگتن پست بازداشت و بازجویی از آقای سررشته دار در فرودگاه دالس بیش از پنج ساعت طول کشید. خانواده آقای سررشته دار می گویند او پس از پنج ساعت با رنگ پریده، وحشت زده، گریان و در حالی که می لرزید به آنان پیوست و قرار شد که در روزهای آینده برای پیگیری به نهاد مربوطه مراجعه کند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، دو روز بعد از این ماجرا، داریوش سررشته دار، براثر حمله ناگهانی قلبی در منزل دخترش در ایالت ویرجینا درگذشت. خانواده او می گویند بازجویی ماموران گمرک و «پنج ساعت استرس دائمی» در فرودگاه دلیل مرگ او است.

سخنگوی گمرک و ماموران کنترل فرودگاه گفته است: «روند برخورد در فرودگاه یک روند عادی است و ماموران با تمامی مسافران به شکلی محترمانه و حرفه ای برخورد می کنند.»

خانواده سررشته دار، قصد دارد علیه ماموران گمرک فرودگاه شکایت کند. سه سال به این کشور وارد می شود.داریوش سررشته دار، پیش از انقلاب ایران شهردار تبریز بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت انتظار می رود که مقامات و سازمان های ذیربط آمریکایی با بررسی دقیق علل این امر با هرگونه قصور برخورد جدی کنند و وزارت خارجه ایران علاوه بر اقدامات متداول کنسولی، پیگیر مستندات شرایط منتهی به مرگ این شهروند ایرانی است.
XS
SM
MD
LG