لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار، به اتهام ارتکاب اقدام تروریستی به ۳۰ سال حبس محکوم شد


زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار که به اتهام ارتکاب حمله تروریستی در اسلو، پایتخت نروژ، به ۳۰ سال زندان محکوم شد.
زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار که به اتهام ارتکاب حمله تروریستی در اسلو، پایتخت نروژ، به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار، روز پنجشنبه ۱۴ تیر به اتهام ارتکاب حمله تروریستی به یک جشنواره اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در شهر اسلو، به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

در نتیجه این حمله که روز ۴ تیر ۱۴۰۱ در سه نقطه پایتخت نروژ انجام شد، دو تن کشته و ٩ تن دیگر زخمی شدند.

دادگاه اسلو اعلام کرد ضارب ۱۰ گلوله با مسلسل و هشت گلوله با تفنگ دستی به سمت جمعیت شلیک کرد.

طبق رای دادگاه، او با داعش بیعت کرده بود و «چندین سال است که افراطی شده است.»

زانیار مطاپور پس از تیراندازی‌ از سوی مردم حاضر در محل جرم دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت بوده است. پس از حمله مرگ بار او، رژه افتخار در اسلو لغو شد و پلیس گفت که نمی‌تواند امنیت آن را تضمین کند.

حکم ۳۰ سال حبس زانیار مطاپور، شدیدترین مجازات در نروژ از زمان تغییر قانون تروریسم در این کشور در سال ۱۳۹۴ ست.

او می‌تواند پس از ۲۰ سال حبس درخواست آزادی مشروط بکند اما تنها در صورتی با این درخواست موافقت خواهد شد که او دیگر خطرناک تلقی نشود.

دادستان حکم مزبور را «نتیجه درست» و «یک مجازات شدید تاریخی» خواند. وکیل زانیار مطاپور نیز حکم دادگاه را «مجازاتی شدید» خواند و افزود هنوز تصمیمی درباره ارائه درخواست تجدیدنظر نگرفته‌اند.

یکی از قربانیان این حمله تروریستی که از ناحیه پیشانی هدف یک گلوله قرار گرفته بود، در گفتگویی با خبرگزاری نروژی «ان‌تی‌بی»، حکم دادگاه را یک «تسکین بزرگ» خواند.

در جلسه دادگاه، ویدیویی طولانی از حمله پخش شد. در این جلسه، حکم دادگاه قرائت نشد و به صورت الکترونیکی ارسال شد. دادگاه اعلام کرد حکم در زندان برای زانیار مطاپور خوانده می‌شود.

او پیشتر ادعای بی‌گناهی کرده بود. اما روان‌پزشک تعیین‌شده از سوی دادگاه پس از انجام تحقیقات مربوطه به این نتیجه رسیده بود که عامل این حمله تروریستی در زمان ارتکاب از سلامت عقلی برخوردار بوده است.

XS
SM
MD
LG