لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

رهبر منداییان جهان در ایران درگذشت


Iranian Baptists leader Obit
Iranian Baptists leader Obit

رهبر منداییان جهان در اهواز درگذشت. «گنزبرا جبار چحیلی» معروف به «شیخ جبار طاووسی» رهبر منداییان یا صابئین جهان که در خوزستان ایران زندگی می کرد، بامداد یکشنبه هفتم دی ماه درگذشت.

صابئین یا منداییان اقلیتی قومی-دینی اند که بیشتر در عراق و ایران زندگی می کنند. اینان خود را پیرو یحیای پیامبر یا یحیای تعمیددهنده می دانند.

از آنجا که بسیاری از مناسک پیروان این آیین با آب جاری ارتباط دارد؛ در جهان به نام «بابتیست» های ایران معروفند. بنا به باور دیرینه به آب جاری باعث شده اجتماعات منداییان ایران از هزاران سال پیش در کناره رودهای کرخه و کارون شکل گیرد. هرچند قرآن چندین بار به صراحت از این آیین و قوم یاد کرده با این همه، پس از انقلاب، فشارها و حملات گسترده تندروان مذهبی در خوزستان علیه پیروان این آیین باعث مهاجرت گسترده آنان از ایران شده بیشترشان به استرالیا مهاجرت کردند. بحدی که امروزه تنها حدود بیست هزار نفر از منداییان در خوزستان زندگی می کنند. عراق با هفتادهزار شهروند مندایی نخستین اجتماع بزرگ و ایران دومین اجتماع منداییان جهان است. کتاب مقدس منداییان «گنزا ربا» یا «گنج بزرگ» نام دارد که بنا به باور پیروان این آیین کتاب آدم ابوالبشر است. کتاب «دراشه د یحیی» یا «منقولات یحیی» دومین کتاب مقدس منداییان بشمار می آید.

بنا به تحقیقات، منداییان ، صاحب زبان و خط ویژه معروف به «ماندایی» اند که شعبه ای از زبان های سامی و شکلی از زبان آرامی است که در «بابل سفلی » رواج داشته و با زبانی که «تلمود بابلی » را با آن نوشته اند، قرابت نزدیک دارد. پژوهشگر آلمانی ، نولدکه ، نخستین بار دستور این زبان را نوشت و پژوهشگری به نام مارتسوخ درباره این زبان مطالعات گسترده ای انجام داد. امروزه دیگر زبان مندایی ، زبان مشترک اجتماعی نیست و جز جملات متداول روزمره ، نماز و دعاهای تعمید، فقط خانواده های روحانیون هستند که در میان خود به این زبان صحبت می کنند.

XS
SM
MD
LG