لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

توقیف دو فیلم دارای پروانه نمایش در ایران


توقیف دو فیلم دارای پروانه نمایش در ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

دو فیلم دارای پروانه نمایش باز هم براثر فشار گروه های تندرو حکومتی فعلا به نمایش عمومی در نمی آیند. «خانه دختر» ساخته شهرام شاه حسینی با بازی باران کوثری و حامد بهداد به دلیل آنچه از سوی گروه های تندرو حکومتی منافی عفت خوانده شده توقیف شده و «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم نیز به همین اتهام از نمایش عمومی محروم شده است.

فیلم خانه دختر پیش از این در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمده و با استقبال تماشاگران روبرو شده بود؛ اما سایت رجانیوز، وابسته به محافل تندرو، در آستانه نمایش عمومی این فیلم دست به انتشار نقدهایی تند علیه این فیلم زده و خواهان ممنوعیت آن شد.

رجا نیوز حتی تهدید کرد چنانچه این فیلم به نمایش عمومی درآید با مخالفت های فراوانی روبرو خواهد شد. از پی این تهدید گروه سینماهای حوزه هنری اعلام کرد فیلم خانه دختر را تحریم کرده و آن را نمایش نخواهد داد.گروه سینماهای شهرداری تهران نیز تحریم این فیلم ها را اعلام کرده و گفت این دو فیلم را در گروه سینماهای شهرداری نمایش نخواهد داد.

وزارت ارشاد اسلامی هرچند به این تهدید حوزه هنری و شهرداری تهران واکنش نشان داده و گفته است وزارت ارشاد اسلامی تصمیم گیرنده نهایی درباره نمایش فیلمهاست و همه حوزه ها باید از آن پیروی کنند؛ اما ساعتی پس از آن، این وزارتخانه از موضع خود پا پس نهاده و حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاداسلامی توقیف دو فیلم را تایید کرده و افزود تا تجدیدنظر نهایی فعلا این فیلم به نمایش درنمی آیند.

این عقب نشینی وزارت ارشاد از موضع خود مبنی بر دفاع از فیلم های دارای پروانه نمایش اعتراض دست اندرکاران سینما را در پی داشت.

شهرام شاه حسینی کارگردان فیلم خانه دختر در نامه سرگشاده ای گفت: «چهار ماه از سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر می‌گذرد و تلاش ما برای اکران بی‌نتیجه مانده است. «خانه دختر» بعد از جشنواره با اصلاحاتی مواجه شد که تمامی آن‌ها صورت پذیرفت.»

کارگردان فیلم خانه دختر در نامه خود خطاب به مسئولان ارشاداسلامی افزوده است: «انتظار می‌رفت نهادی بالاتر چون وزارت ارشاد، تمام قد پشت فیلمی که هفت نفر از اعضای شورای پروانه ساخت و هفت نفر از اعضای شورای پروانه نمایش آن را به رسمیت شناخته‌اند و امضایشان را پای فیلم زدند، بایستد و یک‌بار برای همیشه اعلام کند خانه دختر دارای پروانه نمایش است و هیچ مشکلی برای اکران ندارد تا غائله برای همیشه تمام شود که متأسفانه این اتفاق هرگز نیافتاد و اکنون سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرده برنامه‌ای برای اکران خانه دختر ندارد.»

حالا سینماگران ایران می گویند ممنوعیت نمایش فیلم های دارای پروانه بازگشت به دوران تهیه فهرست های سیاه فیلم ها توسط حوزه هنری و شهرداری تهران را تقویت کرده و این نگرانی را پدید آورده که بار دیگر گروه های فشار تصمیم گیرنده اصلی اکران فیلم ها در ایران شوند.

XS
SM
MD
LG