لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

مجلس بزرگداشت پرویز کلانتری برگزار شد


مراسم بزرگداشت پرویز کلانتری
مراسم بزرگداشت پرویز کلانتری
بزرگداشت پرویز کلانتری هنرمند برجسته ایرانی و مروری بر شصت سال فعالیت بی وقفه هنری وی در گالری بوم تهران برگزار شد.

پرویز کلانتری تنها هنرمند ایرانی ست که آثارش به دلیل راهیابی به کتابهای درسی دبستانی، در خاطره هنری شهروندان ایرانی نقشی پایدار یافته است.

در مراسم بزرگداشت پرویز کلانتری که همزمان با برپایی نمایشگاه آثار تازه اش به نام «شبانه ها» برگزار شد، شماری از چهره های هنر و فرهنگ معاصر ایران از جمله: نورالدین زرین کلک، عباس کیارستمی، شهرام ناظری، آیدین آغداشلو همراه با مدیران دولتی حوزه فرهنگ همچون: علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شرکت داشتند.
پرویز کلانتری به دلیل بهره گیری از نقش مایه های بومی از جمله معماری بناهای کاهگلی، لباس ها و شیوه زندگی عشایری و روستایی به نقاش آرمانشهر ایرانی مشهور شده، که نقاشی های او در کتاب های درسی دبستانی نمونه یی از آن است. از همین رو، دانش آموختگان پیش از انقلاب با نقاشی های پرویز کلانتری از طریق همین کتاب های درسی آشنایی کامل دارند.
شبانه ها نام تازه ترین مجموعه آثار این هنرمند پیشکسوت در یک چاردیواری با نام «اتاق آبی»، در نگارخانه بوم تهران به نمایش گذاشته است.
به گفته او: این آثار از درون اندوهگین من درباره برخی مناسبات ناصحیح در جامعه هنری برآمده و بر بوم نشسته است.
کلانتری می افزاید: من در این آثار پیرهن خود را پاره کرده و به صورت کلاژ بر روی بوم چسبانده‌ام، پیرهن در واقع شناسنامه آدم هاست. وقتی پیرهن خود را پاره می‌کنم بدان معنی است که حال خوبی ندارم.
شهرام ناظری خواننده برجسته ایرانی که در این نمایشگاه حضور داشت با اشاره به آثار کلانتری گفت: «در این تو در تو‌ها و بام‌های کاه‌گلی می‌توان موسیقی اصیل و ریشه‌دار ایرانی را شنید.»
پرویز کلانتری تنها هنرمند ایرانی ست که آثارش به صورت کارت پستال از سوی یونیسف و تمبر یادگاری یونسکو چاپ و منتشر شده است.
پرویز کلانتری متولد ۱۳۱۰ روستای فشندک طالقان، دانش آموخته هنر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است که تحصیلات تکمیلی دانشگاهی خود را در دانشگاه کلمبیای نیویورک و دانشگاه ایالتی کالیفرنیای جنوبی به پایان برده و در موسسه انتشاراتی فرانکلین (ناشر کتابهای درسی و نشریه پیک دانش آموز) برای تصویرگری کتاب های درسی مشغول به کار شد. او پایه گذار سبک کاهگلی و از هنرمندان برجسته مکتب نقاشی سقاخانه ای است.
XS
SM
MD
LG