لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۹

رویترز: اقبال جهانی از آثار هنرمندان ایرانی


بهرام دبیری از هنرمندان ایرانی در آتلیه خود
بهرام دبیری از هنرمندان ایرانی در آتلیه خود

رامین مصطفوی گزارشگر رویترز در گزارشی پیرامون رونق اقتصادی بازار خرید و فروش کالاهای هنری از جمله نقاشی و آثار حجمی در ایران می نویسد: افزایش خرید کالاهای هنری در داخل و راهیابی آثار هنرمندان ایرانی در حراجی های جهانی، از جمله حراج کریستی، گشاینده فصل نوینی برای هنرمندان ایرانی بشمار می آید.

این خبرگزاری می افزاید اقبال آثار هنرمندان ایرانی در حراجی های هنری جهانی از جمله کریستی در حالی رو به افزایش است که بازار جهانی هنر همچنان درگیر بحران اقتصادی اخیر است. از این رو، آثار هنری هنرمندان ایرانی به بالاترین بهای ممکن نه تنها در بازارهای بین المللی به فروش می رسند؛ بلکه در داخل کشور نیز با استقبال بی نظیر خریداران داخلی روبروست.

این در حالی است که وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی از تحریم های جهانی و سایر مشکلات اقتصادی در رنج است. بسیاری از ایرانیان هراسناک از آینده، نگران از افزایش بهای مواد غذایی و هزینه آب و برق و گاز خانگی هستند. بسیاری از ایرانیان وابسته طبقه متوسط با افزایش بهای کرایه خانه و بهای خرده فروشی کالاهای مصرفی و ثابت ماندن دستمزد خود روبرو هستند.

اقتصاد ایران تحت تاثیر تحریم های جهانی در رنج است و قدرت های جهانی برنامه های توسعه هسته ای ایران را در ارتباط با ساخت بمب اتمی می نگرند هرچند جمهوری اسلامی فعالیت های هسته ای خود را در جهت تامین نیازهای شهروندان خود می داند.

تحریم های کشورهای غربی که بخش های حیاتی اقتصاد ایران از جمله فعالیت های بانکی و تامین انرژی را نشانه رفته و تحلیلگران می گویند افزایش هزینه فعالیت های بازرگانی برای ایران را بالا برده و انتقال ارز و بیمه کشتی های حمل کالا را مشکل تر کرده است؛ با این همه همچنان ولع سیری ناپذیر برای آثار هنرمندان ایرانی وجود دارد و گالری های هنری در تهران همچنان به کار خرید و فروش آثار هنری ادامه می دهند.

علیرضا سمیع آذر کارشناس هنری می گوید انتظار می رود افزایش درخواست آثار هنری ایرانی همچنان ادامه یابد.

این کارشناس می گوید گرایش به خرید آثار هنرمندان ایرانی از پنج سال پیش و زمانی که این آثار به حراجی کریستی راه یافتند افزایش یافت.

گالری داران تهران می گویند تحریم های غرب علیه دولت جمهوری اسلامی بر بازار هنر نیز بی تاثیر نبوده است. تاثیر تحریم ها در مبادله ارز، بهای کالاهای هنری خود را نشان می دهد.

این کارشناس می گوید: فرهاد مشیری یکی از هنرمندان جوان ایرانی نخستین هنرمند خاورمیانه ای است که یکی از آثارش بالای میلیون دلار در حراجی کریستی به فروش رسید و یکی از مجمسه های پرویز تناولی نیز نزدیک به سه میلیون دلار به فروش رسید.

آثار حسین زنده رودی و محمد احصایی نیز به ارزش یک میلیون و ششصد هزار دلار و یک میلیون و دویست هزار دلار به فروش رفته است.

ایران درودی یکی از هنرمندان برجسته ایرانی که آثارش در نمایشگاه های گوناگون جهان به نمایش در آمده راهیابی آثار ایرانی را استقبال می کند؛ اما می افزاید هدف ایرانیان از خرید آثار هنری لذت فرهنگی و هنری است و کمتر تمایلی برای خرید آثار هنری به عنوان یک سرمایه گذاری دارند.

XS
SM
MD
LG