لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

حکم حبس دو ایرانی در آمریکا به جرم نقض تحریم ها


قاضی دادگاهی در ایالت فلوریدای آمریکا یک تبعه ایران را که ساکن آمریکاست، و یک شهروند ایرانی ـ آمریکایی را به ۲۳ ماه و ۴۶ ماه حبس در زندان فدرال ایالات متحده محکوم کرده است.

اتهام این دو، تلاش برای انتقال غیرقانونی قطعات هواپیما و هلی کوپتر به شرکت هواپیمایی ملی ایران(ایران ایر) بوده که منافی موازین تحریم علیه آن کشور است. قاضی جوزف مک کینلی روز دوشنبه ۴ مارس حکم دادگاه را مبنی بر محکومیت حمید آصفی و بهزاد(تونی) کریمیان اعلام کرد. آصفیِ ۶۸ ساله تابعیت ایرانی دارد و بهزاد کریمیان که ۵۳ ساله است، تبعه آمریکاست و گذرنامه ایرانی دارد. آقای کریمیان خلبان بوده است.

این دو ایرانی که در ماه دسامبر سال گذشته(نزدیک به سه ماه پیش) به اتهام خود اعتراف کردند، طرح توطئه ای را برای دور زدن تحریم های ایران و انتقال قطعات هواپیما و هلی کوپتر به آن کشور اجرا کردند که ۴ سال ادامه یافت. آصفی و کریمیان از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در اجرای این طرح که ناقض تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران بود، مشارکت داشتند.

دادرسان این پرونده می گویند هیچ یک از قطعاتی که آصفی و کریمیان کوشیده اند به شرکت هواپیمایی ملی ایران برسانند، قطعات هواپیماهای نظامی نبوده است. بسیاری از هواپیماهای شرکت هواپیمایی ملی ایران، بوئینگ، و ساخت آمریکا هستند، و از این رو، تشدید تحریم اقتصادی ایران، تعمیر و تعویض قطعات آنها را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

وکلای متهمان این پرونده می گویند دولت ایران و هواپیمایی ملی آن کشور هیچ نقشی در انجام این معاملات نداشته و طرف معامله این دو شهروند هم نبوده است. اسکات وندرسلف(وکیل مدافع بهزاد کریمیان) گفته است که در بدترین حالت، این دو تن ممکن است از طریق واسطه هایی موفق شده باشند یک موتور جت به شرکت هواپیمایی ملی ایران بفروشند.

حمید آصفی و بهزاد کریمیان اعتراف کرده اند که امیدوار بوده اند با دور زدن تحریم ها علیه ایران و فروش قطعات هواپیما و هلی کوپتر، میلیونها دلار سود ببرند. قاضی مک کینلی گفته است آقای آصفی به سبب همکاری با مسئولان قضایی به حبس کوتاه مدت تری محکوم شده است(۲۳ ماه)، در حالی که دوران محکومیت کریمیان دو برابر این زمان(۴۶ ماه) است، چون همکاری لازم را نکرده و مدارک کافی برای دفاع از خود ارائه نکرده است.

سال گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی را علیه ایران ایر(هواپیمایی ملی ایران) تصویب و لازم الاجرا کرد. سبب اعمال این تحریم ها، پشتیبانی فنی ایران ایر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

وکلای مدافع هر دو متهم این پرونده، در جریان دفاعیات خود، پافشاری کرده اند که اتهام موکلان آنها، اقدام علیه امنیت ملی آمریکا نیست و این دو شهروند، تنها سعی داشته اند با سوء‌استفاده از موازین تحریم علیه ایران، کسب درآمد کنند.

حمید آصفی که برای بخشی از دفاعیات خود با کمک مترجمش صحبت کرد و بخشی دیگر از دفاعیاتش را خود، با لهجه ای غلیظ ایراد کرد، به قاضی پرونده گفت که اعضای خانواده او در ایران هستند و دخترش به شدت بیمار است و دوره طولانی زندان، ممکن است مانع از آن شود که او بتواند بار دیگر دخترش را ببیند. آقای آصفی به اتهام خود اعتراف کرد و گفت که «متوجه اشتباهات خود» شده است، و از دادگاه تقاضای بخشش کرد.

بهزاد(تونی) کریمیان که از سال ۱۹۸۰ (۳۳ سال پیش) شهروند آمریکا بوده است، تقاضای مشابهی را از قاضی پرونده مطرح کرد و گفت که یکی از پسرانش با او قهر کرده و پسر دیگرش به کمک او احتیاج دارد.

آقای کریمیان که خلبان شرکت هواپیمایی موسوم به مسابا بوده که دفتر مرکزی آن در ایالت انیدیاناپولیس آمریکا بوده و مدتی است تعطیل شده، در دادگاه گفت که آزادی خود را از دست داده است.

او در اجرای طرح تلاش برای انتقال قطعات هواپیما و هلی کوپتر به ایران، هم از روابطش در شرکت های هواپیمایی بهره برداری کرده بود و هم از تابعیت آمریکایی اش. بازداشت، اعتراف و محکومیت کریمیان به معنای آن است که او دیگر نخواهد توانست در آمریکا به عنوان خلبان کار کند.
XS
SM
MD
LG