لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

یک ایرانی تبار به ارسال اسناد نظامی آمریکا به ایران متهم شد


بنا به گزارش سی ان ان و بلومبرگ، دفتر دادستان ایالات متحده در ایالت کانکتیکت یک مرد ایرانی تبار را به ارسال اسناد نظامی به ایران متهم کرد.

این مهندس ایرانی آمریکایی که برای پیمانکاران دفاعی ایالات متحده کار می کرد به تلاش برای ارسال اسناد نظامی سری به ایران متهم شده است.
این اسناد حاوی اطلاعاتی در مورد برنامه جت جنگنده F-35 و موتورهای جت نظامی بوده اند.

براساس بیانیه دفتر دادستان ایالات متحده، مظفر خزایی، شهروند آمریکا و متولد ایران است و گذرنامه کشور مادری اش را نیز دارد. او هفته گذشته در حالی در فرودگاه بین المللی لیبرتی نیوارک دستگیر شد که عازم فرانکفورت آلمان بود. براساس اطلاعات دفتر دادستان، مقصد نهایی او تهران بوده است.

این مهندس ۵۹ ساله ایرانی تبار به «حمل و نقل، انتقال و ارسال کالاهای تجاری خارجی بین ابالت ها با توسل به سرقت، تبدیل و اختلاس و جعل» متهم شده است. او تا مدتی در منچستر کانکتیکت زندگی می کرد اما بعداً در ایندیاناپلیس اقامت گزید.

آقای خزایی در سال ۱۹۹۱ گذرنامه آمریکایی گرفت و در صورتی که گناهکار شناخته شود، به ۱۰ سال زندان و پرداخت ۲۵۰ هزار دلار جریمه محکوم خواهد شد.

بازرسان در جعبه هایی که ادعا شده بود محصولات خانگی هستند، «هزاران صفحه حاوی ده ها جزوه، پوشه مربوط به برنامه جت جنگنده F-35 پیدا کردند» که شامل ویژگی ها و مشخصات فنی، نمودار و نقشه هایی بود که جزئیات شیوه کار موتور جت را تصویر می کردند.

مقامات دولت فدرال زمانی تحقیق در مورد آقای خزایی را آغاز کردند که مقامات گمرک و محافظت از مرزهای اداره امنیت ملی ایالات متحده محموله ای را شناسایی کردند که وی - که با نام «آرش خزایی» نیز معرفی شده - از کانتیکت به لانگ بیچ در کالیفرنیا و سپس به همدان در ایران ارسال کرده بود.

خزایی تا ماه اوت پیمانکار وزارت دفاع بود. در اسنادی که منتشر شده اند، نام کارفرماهای پیشین او ذکر نشده اند اما به صورت «شرکت ای»، «شرکت بی» و «شرکت سی» به آن ها اشاره شده است.

پرونده این مرد ایرانی تبار که روز دوشنبه در دادگاهی در نیویارک ایالت نیویورک حضور یافت، به کانتیکت ارجاع خواهد شد تا بقیه دادرسی او در این ایالت انجام شود.
XS
SM
MD
LG