لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

مشاور ارشد فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی: توافق اتمی به نفع مردم ایران نیست


گفت‌و گوی صدای آمریکا با سام کرمانیان مشاور ارشد فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:16:21 0:00

ساعتی پیش باراک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در دانشگاه آمریکن واشنگتن سخنرانی کرد. او در این نطق یک بار دیگر از توافق اتمی ایران دفاع کرد و گفت این توافق به نفع امنیت منطقه خاورمیانه و جهان است. او همچنین تاکید کرد که اسرائیل متحد عمده آمریکا در خاورمیانه است و همکاری‌های تنگاتنگ دو طرف همچنان ادامه خواهد یافت.

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز گذشته در گفت‌وگویی تلفنی با جامعه یهودیان آمریکای شمالی همچنان بر مخالفت خود با توافق اتمی ایران تاکید کرد و آن را تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل و خاورمیانه خواند.

سام کرمانیان مشاور ارشد فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی، در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره سخنرانی‌های اخیر رهبران آمریکا و اسرائیل گفت در هیچ یک از این سخنان، نکته جدیدی ندیده است و «هر دو همان چیزهایی را تکرار کردند که در هفته‌های اخیر در تایید یا تکذیب توافق اتمی ایران مطرح شده است.»

کرمانیان گفت: «هر یک از عوامل ذی‌نفع در این توافقنامه مسائل را از دیدگاه منافع ملی، اقتصادی و امنیتی خودشان نگاه می‌کنند. از سویی در داخل هر یک از این کشورها شخصیت‌های سیاسی هستند که به فکر منافع حزبی یا پرستیژ خود هستند. ما به عنوان ایرانی برایمان مهم است که بدون درگیر شدن در منافع این یا آن گروه به این توافقنامه از جنبه منافع مردم ایران نگاه کنیم و من وقتی از این دیدگاه به توافق نگاه می‌کنم معتقدم که این توافق مناسبی نیست.»

پیشتر این ایده مطرح شده است که جامعه یهودی ایرانی-آمریکایی با توافق اتمی اخیر مخالفت است. آقای کرمانیان در این باره می‌گوید: «به نظر من در میان جامعه ایرانی- آمریکایی آنهایی که به نظام جمهوری اسلامی تمایل دارند و سوءمدیریت ها را نادیده می‌گیرند و سیاست خارجی خصمانه نظام جمهوری اسلامی را می‌پذیرند بیشتر از توافق حمایت می کنند. در مقابل گروه‌هایی که معتقدند ملت ایران شایسته نظام بهتری است و سیاست‌های خارجی نظام به نفع مردم نیست، با توافق مخالفند. این ربط به مسئله مذهب ندارد.»

مشاور فدراسیونی یهودیان ایرانی آمریکایی در ادامه می‌گوید موافقان توافق اتمی فارغ از مذهب، درمیان ایرانی-آمریکایی‌های نسل دومی بیشتر است: «گفته شده جوانترها بیشتر با توافق اتمی موافقند و این بیشتر منطقی به نظر می رسد چون آمریکایی‌های ایرانی تبار جوان‌تر در ایران زندگی نکرده‌اند و بخصوص سنین دانشگاهی تمایلات لیبرال دارند و طرفدار حزب دمکرات هستند حال آن که افرادی که سنشان بالاتر است و مشکلات ایران راتجربه کرده‌اند و عمیق‌تر مسائل را نگاه می‌کنند بیشتر نظریات دست راستی دارند و طرفدار جمهوری‌خواهان هستند.»

سام کرمانیان درباره مخالفت تمام قد رهبران سیاسی اسرائیل با توافق اتمی می‌گوید این مخالفت برای اسرائیل «فارغ از مسئله امنیت، مسئله بقا است.»

او می‌گوید این توافق آنطور که گفته می شود عمل نمی کند و حتی بخش رفع تحریم‌ها که جزو منافع مردم حساب می‌شود، با توجه به سابقه و فساد ریشه‌ای در ساختار مدیریت نصیبی به مردم ایران نمی‌رساند. او گفت: «هنوز مرکب این توافق‌نامه خشک نشده حسن نصرالله (رهبر حزب‌الله) گفت که برای پولهای ایران کیسه دوخته‌اند و چند روز بعد وزیر خارجه سوریه با کیسه دوخته‌شده به تهران رفت و هرچند وقت یک بار هم دکل نفتی گم می شود و فلان کامیون در ترکیه کشف می شود و از این قبیل. در واقع مشکلات و خطرات این توافقنامه بیشتر از منافعش است.»

XS
SM
MD
LG