لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

انتقاد از سرکوب معترضان و سرنگونی هواپیما به جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران کشیده شد


نوید محمدزاده، همایون غنی زاده و حامد بهداد، به رویدادهای اخیر ایران واکنش نشان دادند
نوید محمدزاده، همایون غنی زاده و حامد بهداد، به رویدادهای اخیر ایران واکنش نشان دادند

سیزدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران تحت تأثیر رویدادهای اخیر در ایران و با یک ماه تأخیر به دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، تحت عنوان «شب انجمن منتقدان» برگزار شد.

همایون غنی زاده، کارگردان فیلم «مسخره‌باز» در شب انجمن منتقدان، تندیس خود را به پویا بختیاری و خانواده‌اش تقدیم کرد و گفت باید رویدادهای تلخی را که می بینیم نقد کنیم و به عنوان هنرمند در برابر جامعه مسئول هستیم. آقای غنی زاده، سکوت در مورد وقایع آبان ماه را «قباحت» نامید.

پویا بختیاری یکی از کشته های اعتراضات آبان ماه است. او که ۲۷ سال داشت در روز بیست و پنجم آبان در مهرشهر کرج با شلیک گلوله کشته شد.

آقای غنی زاده در پایان سخنانش شعری از سیف فرغانی، شاعر قرن هفتم و هشتم را خواند که می گوید: «هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد، هم رونق زمان شما نیز بگذرد.»


اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در این اعتراضات را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

سخنان حامد بهداد، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در شب انجمن منتقدان، با واکنش های متفاوتی در فضای مجازی همراه شد. آقای بهداد هنگام دریافت جایزه‌اش به فشارهایی که بر هنرمندان است اشاره کرد و گفت:« ما را به لکنت انداخته اند و هنرمندان این روزها نمی توانند در آینه نگاه کنند چون نتوانسته اند بخشی از عشقی را که مردم نثارشان کرده اند به آنها بازگردانند.»

حامد بهداد گفت:«ما خود مردم هستیم اسم مزخرف سلبریتی را از روی صورت ما بردارید.» در شبکه های اجتماعی، عده ای حمایت حامد بهداد از حسن روحانی و خبر معافیت مالیاتی هنرمندان در لایحه بودجه سال ۹۹ را که بسیاری آن را «باج انتخاباتی» تلقی کرده اند پیش کشیده اند.

برخی نیز پست اینستاگرام او را درست در روزی که اعتراضات آبانماه آغاز شد در حالی که در ساحل سانتامونیکای آمریکا موزیک ویدئو می سازد به اشتراک گذاشتند.

آقای بهداد پیشتر نیز در اینستاگرام خود به اعتراضات آبان ماه واکنش نشان داده بود و گفته بود «مفتضح ما هنرمندان كه به اميد بهبود جامعه فريب خورديم و رأى داديم و تشويق كرديم و ناسزا خورديم.»

او همچنین در واکنش به سرنگونی هواپیمای اوکراینی در اینستاگرام خود گفت «اين روش كه هر بار دروغى بسازيد و بخوردمان دهيد بايد خاتمه یابد.»

عده ای از کاربران در شبکه های اجتماعی می گویند باید از هنرمندانی که «در سمت درست تاریخ ایستاده‌اند» حمایت کرد.

نوید محمدزاده، بازیگر برنده تندیس خلاقیت در بازیگری نیز جایزه اش را به خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی تقدیم کرد و گفت برای بلاهایی که سرمان می آورند نمی دانم چه عنوانی انتخاب کنیم.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه، تنها ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف در حوالی شهر پرند با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد.

جمهوری اسلامی ایران، پس از مدتی پنهان کاری در این رابطه سرانجام با فشارهای جهانی ناگزیر شد اعتراف کند که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ به خاطر «خطای انسانی» بود و با شلیک «غیرعمد» موشک توسط سپاه صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG