لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

پارلمان آلمان در جریان موارد نقض حقوق بشر در ایران قرار گرفت


نشست فعالان حقوق بشر در پارلمان آلمان. از راست: اریکا ساغر کسرایی، یورگن براون، شیما بابایی، و رضا اکوانیان - ۹ نوامبر ۲۰۲۲
نشست فعالان حقوق بشر در پارلمان آلمان. از راست: اریکا ساغر کسرایی، یورگن براون، شیما بابایی، و رضا اکوانیان - ۹ نوامبر ۲۰۲۲

جمعی از فعالان حقوق بشر ایرانی‌تبار روز چهارشنبه نهم نوامبر در گزارشی به پارلمان آلمان، ابعاد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را تشریح کردند.

این نشست که با عنوان «امید به ایران آزاد چقدر واقع بینانه است؟» توسط حزب «ای‌دی‌اف» آلمان و به دعوت کمیسیون حقوق بشر و با حضور نمایندگان پارلمان آلمان و برخی از فعالان حقوق بشر از جمله اریکا ساغر کسرایی، فعال حقوق بشر، رضا اکوانیان، گزارشگر حوزه حقوق بشر، شیما بابایی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین، و داریوش زند، فعال حقوق بشر، برگزار شد .

در این نشست فعالان حقوق بشر در پارلمان آلمان مسائل حقوق بشری و سیاست‌های جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال اخیر، به ویژه طی چند ماه گذشته از زمان آغاز خیزش سراسری در ایران و سرکوب معترضان توسط جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دادند.

اریکا ساغر کسرایی، فعال حقوق بشر در پارلمان آلمان
اریکا ساغر کسرایی، فعال حقوق بشر در پارلمان آلمان

ساغر کسرایی، فعال حقوق بشر، به صدای آمریکا با اشاره به توجه جهانی به موضوع ایران گفت که «اینک ما وظیفه داریم با مقام‌های پارلمان‌های مختلف، مخصوصاً اروپا، که آلمان یکی از مهم‌ترین کشورهای این حوزه‌است، بنشینیم و صحبت کنیم و آن چیزی که مردم ایران می‌خواهیم به گوش آنها برسانیم.»

او افزود ما از این قانونگذاران می‌خواهیم که «دیگر جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناسند و هر ارتباط دیپلماتیک [با دولت ایران] قطع بشود.»

رضا اکوانیان گزارشگر حوزه حقوق بشر که او نیز در این جلسه حضور داشت گفت: «هدف از برگزاری این نشست و نشست‌های این چنین، این است که دولت‌ها و مجالس اروپایی مطلع شوند که این صرفا یک اعتراض نیست که در ایران در جریان است. این یک انقلاب است، انقلابی که با شعار زن، زندگی، آزادی شروع شد و قطعاً به ثمر خواهد نشست.»

رضا اکوانیان، گزارشگر حوزه حقوق بشر در پارلمان آلمان
رضا اکوانیان، گزارشگر حوزه حقوق بشر در پارلمان آلمان

شیما بابایی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین نیز به صدای آمریکا گفت: «ما امروز همراه تعدادی از دوستان ایرانی‌مان دعوت شدیم به پارلمان آلمان که صدای انقلاب مردم ایران باشیم و از جنایتی که جمهوری اسلامی در حق مردم ایران می‌کند، بگوییم.» او افزود که «ما آمده‌ایم تا از دولت‌های اروپایی و دولت‌های غربی بخواهیم که با جمهوری اسلامی همکاری نکنند و تمام روابطشان را قطع کنند و صدای مردم ایران را بشنوند و انقلاب مردم ایران را به رسمیت بشناسند.»

بابایی اضافه کرد: «تلاشمان را می‌کنیم و فکر می‌کنم که از این تریبونی که در اختیارمان قرار گرفته باید استفاده بکنیم تا صدای مردم را به گوش دنیا برسانیم. امیدوارم خیلی زود به پیروزی برسیم.»

شیما بابایی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین، در پارلمان آلمان
شیما بابایی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین، در پارلمان آلمان

یورگن براون سخنگوی حقوق بشر در فراکسیون ای‌اف‌دی در مجلس آلمان با اشاره به موارد طرح شده در این نشست گفت: «ما اطلاعاتی راجع به شرایط کنونی ایران بدست آوردیم که می‌توانیم به درک بهتری برسیم از اینکه چه کسانی در حال تظاهرات هستند و چه خواسته‌هایی دارند.»

براون با تقدیر از اقدامات اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور افزود که «ما این فرصت را می‌دهیم که آنها نظرات خود را بیان کنند.»

این درحالی است که به‌تازگی رسانه‌های آلمان می‌گویند این کشور و هشت عضو دیگر اتحادیه اروپا قصد دارند تحریم‌ها علیه اشخاص و نهادهای سرکوبگر جمهوری اسلامی را گسترش دهند.

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل با انتشار این خبر به نقل از منابعی که نام‌شان را فاش نکرده، گزارش داده این بسته تحریمی شامل ٣١ پیشنهاد است، در نشست پیشین در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل معرفی شده است، و اشخاص و نهادهای مسئول سرکوب معترضان را هدف قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG