لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

یک ایرانی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا از آلمان به ایران بازگشت


Iran
Iran

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید یک ایرانی بازداشت شده در آلمان که به نقض تحریم های آمریکا متهم شده بود، پس از تلاش های دیپلماتیک تهران آزاد شده و به ایران بازگشته است.

تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت که این شهروند ایرانی به همراه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که برای شرکت در «کنفرانس امنیتی مونیخ» در آلمان بود، به ایران بازگشت.

مقام های آلمانی از اظهارنظر در این باره خودداری می کنند.

موسوی گفت: «آقای احمد خلیلی، شهروند ایرانی، که به بهانه نقض تحریم های آمریکا و به درخواست دادستانی ایالات متحده در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد شد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران نگفت که احمد خلیلی چه تحریم هایی از آمریکا را ممکن است نقض کرده باشد، اما تاکید کرد که آزادی او «در پی رایزنی های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضاییه و سازمان اطلاعات سپاه» اتفاق افتاده است.

موسوی درباره نقش قوه قضاییه و شاخه اطلاعات سپاه در آزادی خلیلی توضیحی نداد.

تنش میان ایران و آمریکا از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، در حمله ای در عراق، شدت گرفته است. ایران چند روز بعد به پایگاه نیروهای آمریکا در عراق چند موشک شلیک کرد.

یک آمریکایی چینی تبار که سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت و به اتهام جاسوسی زندانی شده بود، دسامبر گذشته آزاد شد. همزمان واشنگتن یک ایرانی زندانی را آزاد کرد و هر دو به کشورهایشان بازگشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG