لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

گزارش ۲۰۱۱ مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران


واحد نشر و آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در گزارشی با استناد به آمار وضعیت حقوق بشر در سال گذشته میلادی را مورد بررسی قرار داد.

براساس گزارش این نهاد، درمجموع ۲۷۵۱ مورد گزارش جمع آوری شده، ۱۱۲۰۰۷۷مورد نقض موارد وبندهای مقاوله نامه‌های حقوق بشری جاری مستند شده درایران صورت گرفته است.

در سال ۲۰۱۱ ميلادی ۴۹۸ نفر ازسوی دستگاه قضایی به اعدام محکوم شده و ۵۲۹ نفر نیز دراستان‌های مختلف کشور اعدام شدند. از این تعداد ۳۲۳ نفر مرد و۶ تن زن بوده اند و جنسیت ۲۰۰ تن دیگر گزارش نشده است. ۷۶ در صد از این اعدام ها به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر ۱۱ در صد تجاوز به عنف، ۵ در صد نیز به اتهام قتل بوده است.

از اعدام های صورت گرفته در سال گذشته ميلادی ۶۱ مورد (یعنی ۱۲ درصد) کل اعدام ها در ملا عام اجرا شده است.

بر اساس این گزارش استان تهران با ۱۳ درصد در مقام اول و به ترتیب استانهای آذربایجان غربی با ۱۲ درصد و خراسان رضوی با ۱۰ درصد در رتبه های بعدی اجرای حکم اعدام قرار دارند.

دستگاه قضایی ایران در سال ۲۰۱۱ ميلادی ۵۹۷ تن از شهروندان ايرانی را به بیش از ۳۰۲ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم کرده است. قوه قضايی مجموعا ً ۱۸۵۰۸ ماه حکم زندان، یعنی بیش از ۱۴۲۶ سال محکومیت حبس تعزیری و ۱۱۶ سال حبس تعلیقی صادر کرده است.

از این رقم ۵۸۴ ماه زندان در حوزه اصناف، ۲۵۳۸ ماه برای اقلیت های ملی و قومی، ۳۷۷۶ ماه برای اقلیت های مذهبی، ۹۵۵۴ ماه در مورد کنشگران حوزه اندیشه و آزادی بیان، ۱۲۳۹ ماه برای فعالين حوزه دانشجویی، ۷۷ ماه برای فعالان زن، ۵۴ ماه برای فعالان حوزه کودکان، ۲۲ ماه برای فعالان حوزه فرهنگی و ۴۶۴ ماه برای فعالان حوزه کارگری صادر کرده است.

همچنین این فعالین به یک میلیارد و نيم تومان جریمه نقدی و ۳۲۷۶ ضربه شلاق محکوم شده اند.

براساس این گزارش درطی سال ۲۰۱۱ نیروهای امنیتی ۴۶۱۵ شهروند را بازداشت کرده اند. از این تعداد ۱۷۷۰ مورد به شکل موردی و ۲۸۴۵ مورد آن به صورت جمعی انجام شده است.

سهم گروه ها و اقشار مختلف اجتماعی از این بازداشت ها ۱۱۲ مورد اصناف، ۶۰۶ مورد اقلیت‌های قومی و ملی، ۳۷۶ مورد اقلیت مذهبی ۳۱۸۱ مورد حوزه اندیشه و بیان، ۱۶۹ مورد حوزه دانشجویی، ۱۰ مورد زنان، ۱۳۴ مورد فرهنگی، ۲۲ مورد کارگری بوده است.

واحد نشر و آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خطای خود را در گرد آوری این گزارش در مقیاس آماری ۳ درصد و منبع دریاف گزارش های خود را منابع خبری و یا مقامات رسمی حکومتی و همچنین نهاد های مدنی مستقل ذکر کرده اند.

XS
SM
MD
LG