لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

ابراز نگرانی و انتقاد شدید اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در ایران


ابراز نگرانی و انتقاد شدید اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در ایران
ابراز نگرانی و انتقاد شدید اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در ایران

در بیانیه رییس اتحادیه اروپا آمده این اتحادیه از زیر پا گذاشتن آزادی بیان و آزادی مطبوعات در ایران متاسف است

رییس اتحادیه اروپا در بیانیه ای که از سوی این اتحادیه منتشر کرده درباره نقض حقوق بشر در ایران، پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری، ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه با اشاره به این که اتحادیه اروپا به دقت تحولات پس از انتخابات در ایران را دنبال می کند، آمده است:«اتحادیه اروپا از زیر پا گذاشتن آزادی بیان و آزادی مطبوعات- داخلی و بین المللی- متاسف است. در این زمینه، محدودیت ها حتی بیشتر از مقطع پیش از برگزاری انتخابات شده است.»

در بیانیه از بازداشت روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی پس از انتخابات عمیقا ابراز نگرانی و با اشاره به بازداشت حدود چهار هزار نفر گفته شده است:«اغلب دستگیری ها، مانند آنچه در مورد عیسی سحرخیز و شادی صدر روی داد، همراه با رفتار بی رحمانه صورت گرفته است. اتحادیه اروپا از گزارش های نگران کننده درباره بدرفتاری و شکنجه در زندان ها و بازداشت گاه ها احساس بیزاری می کند.»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است:«اتحادیه اروپا از محاکمات دسته جمعی حدود یکصد و پنجاه نفر، طی پنج دادگاه، که متهم به اقدام علیه امنیت ملی شده اند ابراز نگرانی می کند. به عنوان نمونه کیان تاجبخش که پژوهشگر است و به دوازده تا پانزده سال زندان محکوم شده . اتحادیه همچنین درباره احکام صادره و گزارش هایی درباره عدم آگاهی محکومان از موارد محکومیت خود و نداشتن حق دسترسی به وکیل نگران است.»

بیانیه بروز چنین مواردی را در تناقض با معیارهای بین المللی و حتی قوانین داخلی ایران دانسته و خواهان آزادی روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی شده است.

در این بیانیه با تاکید بر مخالفت اتحادیه اروپا با صدور حکم اعدام در هر شرایطی گفته شده است این اتحادیه قویا نگران احکام اعدامی است که برای چهار نفر در یکی از دادگاه های دسته جمعی پس از انتخابات صادر شده است.

اتحادیه اروپا می گوید به نظر می رسد این افراد پیش از انتخابات دستگیر شده باشند، ولی در دادگاه نمایشی بدون در نظر گرفتن عدالت و بدون تناسب با معیارهای بین المللی حقوق بشر محکوم شده اند.

XS
SM
MD
LG