لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۵۴

ابراز نگرانی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نسبت به محرومیت عمدی زندانیان از خدمات بهداشتی و درمانی


Young actress Elizabeth Taylor is seen during the time that she was filming "National Velvet" (File 1944) - AP

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نسبت به شرایط نامساعد بهداشت و سلامت زندانیان در بازداشتگاه های ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، روز پنج شنبه ( ٨ ژوییه ) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد مقامات ایران زندانیان عقیدتی را با نگهداری آن ها در شرایط خطرناک و غیربهداشتی قربانی می کنند و آن ها را به هنگام ابتلای به بیماری از خدمات درمانی محروم می کند.

در بخشی از بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران آمده است: «ایران با نگهداری زندانیان عقیدتی درشرایط نامناسب، سلول های نامناسب و مملو از زندانی، آن ها را در معرض سوء تغذیه، بیماری و شرایط غیربهداشتی قرار می دهد و آن ها را از دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی محروم می کند.»

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران از مقامات زندان های ایران خواسته است تا استانداردهای سازمان ملل پیرامون شرایط زندان های کشور را رعایت کنند و به سیاست های خود در نگهداری عمدی زندانیان عقیدتی در شرایط نامناسب به هدف اعمال فشار بر آن ها پایان دهند.

در بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشرهمچنین خاطرنشان شده است بیش از صد تن از افرادی که در پیامدهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران دستگیر شدند، در بند ٣٥٠ زندان اوین نگهداری می شوند و به طور مدام از دسترسی به خدمات درمانی مناسب محروم شده اند و در معرض هوای آلوده، غذای با کیفیت پایین و آلودگی قرار دارند.

این سازمان افزوده است تعدادی از زندانیان، از جمله ضیا نبوی، پیمان کریمی آزاد، حمزه کرمی و مجید توکلی به بیماری های جدی مبتلا شده اند که با شرایط غیربهداشتی بند ٣٥٠ و دیگر بندهای زندان اوین رو به وخامت گذاشته اند.

کمپین بین المللی حقوق بشر تاکید کرده است نگهداری زندانیان در چنین شرایطی نقض تعهدات حقوقی «کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی و مدنی» است که ایران به رعایت آن ملتزم شده است.

در بخش دیگری از بیانیه به بازداشت نرگس محمدی، معاون مدیر «مرکز مدافعان حقوق بشر» در روز ده ژوئن و انتقال وی به بیمارستان در پی بازجویی های طولانی و فشارهای ناشی از آن و نیزعدم دسترسی وی به خدمات درمانی و بهداشتی در زندان اشاره شده است.

این کمپین همچنین نسبت به سرنوشت عبدالرضا تاجیک، خبرنگار و عضو «مرکز مدافعان حقوق بشر» و مفقودالاثر شدن وی ابراز نگرانی عمیق کرده است.

بنا به گزارش این سازمان، آقای تاجیک روز دوازده ژوئن سال جاری دستگیر شد و تاکنون بدون هیچ گونه اطلاعاتی نسبت به محل نگهداری این فعال حقوق بشر، مفقود شده است.

خواهرعبدالرضا تاجیک به کمپین بین المللی حقوق بشرگفته است با وجود مراجعات مکرر و ناموفق برای یافتن محل نگهداری برادرش «به نظر می رسد حتی دادستان نیز از نهاد مسئول بازداشت و محل نگهداری وی مطلع نیست».

XS
SM
MD
LG