لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

عفو بین الملل خواستار آزادی فرزند و وکیل سکینه محمدی آشتیانی شد


تظاهرات در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی
تظاهرات در حمایت از سکینه محمدی آشتیانی

سازمان عفو بین الملل، از سازمان های بین المللی حامی حقوق بشر، دربیانیه ای از جمهوری اسلامی خواست تا فورا و بدون قید و شرط، سجاد قادرزاده، فرزند سکینه محمدی آشتیانی زن محکوم به اعدام و جاوید هوتن کیان، وکیل وی را آزاد کند. تاریخ بیانیه سازمان عفو بین الملل که در پایگاه اینترنتی این سازمان قرار دارد، چهارشنبه، ۳ نوامبر (۱۲ آبان) درج شده است.


سازمان عفو بین الملل می گوید به عقیده این سازمان، سجاد قادرزاده و جاوید هوتن کیان، زندانیان عقیدتی هستند.
جاوید هوتن کیان و سجاد قادرزاده به همراه دو خبرنگار آلمانی که قصد مصاحبه با آنان را داشتند در دفتر وکیل خانم آشتیانی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. خبر بازداشت دو خبرنگار آلمانی، یک روز بعد از این حادثه اعلام شد. اما تا تاریخ اول نوامبر، خبر دستگیری جاوید هوتن کیان، وکیل خانم آشتیانی رسما تایید نشد. غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور در این تاریخ، خبر بازداشت وکیل و دو خبرنگار آلمانی را تایید کرد و اعلام کرد پرونده آنان به دلیل ارتباط با گروه های «ضد انقلاب»، همچنان دست بررسی است.


تاکنون خبر بازداشت سجاد قادرزاده، فرزند خانم آشتیانی تاکنون از سوی مراجع رسمی تایید نشده است. این درحالی است که به نوشته سازمان عفو بین الملل سایت خبری رجانیوز، نزدیک به مقامات ایران، به این مورد اشاره کرده است.
سازمان عفو بین الملل می گوید اگر سجاد قادر زاده و جاوید هوتن کیان به دلیل فعالیت های مسالمت آمیزشان در جهت استفاده از حق آزادی بیان و تلاش برای نجات جان مادر و موکلشان بازداشت شده اند، آنان باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.


سازمان عفو بین الملل می گوید که در تاریخ ۱۲ کتبر ۲۰۱۰ ر نامه ای به مقامات ایران خواستار تایید خبر بازداشت جاوید هوتن کیان و سجاد قادرزاده و آزادی آنان شد. اما هیچ پاسخی از مسوولان جمهوری اسلامی تاکنون دریافت نکرده است.
عفو بین الملل می گوید احتمال می دهد سجاد قادرزاده و جاوید هوتن کیان در تبریز بدون دسترسی به وکیل و اعضای خانواده خود در بازداشت باشند.

XS
SM
MD
LG