لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

کانادا، بهشت امن همجنسگرایان آواره ایرانی


مقامات دولت فدرال کانادا، این کشور را بهشت امن همجنسگرایان ایرانی خوانده اند؛ کسانی که در پی آزار و اذیت مقامات جمهوری اسلامی متواری و آواره شده اند.

جیسون کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی دولت فدرال اخیراً گفته است کانادا به احتمال زیاد به بیش از صد همجنسگرای ایرانی پناهندگی اعطا می کند.

وی ضمن اشاره به این که این وزارتخانه رسیدگی به پرونده همجنسگرایان ایرانی را از سال ٢٠٠٩ به طور جدی دنبال کرده، گفته است دولت کانادا که همواره در مجامع بین المللی به دفاع از حقوق همجنسگرایان می پردازد، این امر را در صدر اولویت های سیاست خارجی خود قرار خواهد داد.

آقای کنی خاطرنشان کرده است اسکان مجدد حدود هشتصد آواره از ترکیه که همه آن ها ایرانی بوده اند، از جمله تلاش های وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا بوده است.

بنا به گفته وزیر مهاجرت و شهروندی، این وزارتخانه اعطای پناهندگی به تعداد بیشتری از آوارگان مقیم ترکیه را به طور کلی افزایش داده است و اسکان مجدد آوارگان ایرانی تبار، از جمله ناراضیان سیاسی و اجتماعی، خبرنگاران، اقلیت های مسیحی و بهایی های مقیم ترکیه را که از آزار و اذیت و شکنجه مقامات جمهوری اسلامی گریخته اند و نیاز مبرم به کمک دارند، در صدر اولویت های اصلی این وزارتخانه قرار داده است.

او گفته است کانادا حدود بیش از یک سال است که به آوارگان همجنسگرای ایرانی کمک کرده است تا هزینه های اسکان مجدد در کشور جدید را بپردازند.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا نیز اخیراً در سخنرانی خود در شورای مناسبات خارجی در مونترال، دفاع از حقوق بشر و به ویژه حقوق اقلیت های جنسی در کشورهایی همچون ایران را از جمله اولویت های سیاست خارجی کشورش خواند.

آقای برد عملکرد وزیر مهاجرت و شهروندی دولت فدرال برای تبدل کردن کانادا «به بهشت امن همجنسگرایان ایرانی» را ستوده است.
XS
SM
MD
LG