لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۵

معاون ستاد نیروهای مسلح ایران: از همه ابزارها برای حفظ منافع ملی‌ و ضربه متقابل استفاده خواهیم کرد


در اين عکس معاون کل ستاد نیروهای مسلح ایران در کنار سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده سپاه ديده می شود
در اين عکس معاون کل ستاد نیروهای مسلح ایران در کنار سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده سپاه ديده می شود

محمد حجازی معاون کل ستاد نیروهای مسلح ایران در گفتگو با خبرگزاری نیمه رسمی فارس با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره تغییر استراتژی ایران گفت: «مفهوم تغییر استراتژی ... این است که ما دیگر منتظر نمی‌مانیم تا دشمنان دست به اقدام علیه ما بزنند و بعد ما تازه اقدام عکس‌العملی انجام بدهیم.»

آقای حجازی افزود: «با توجه به این استراتژی هرگاه احساس کنیم که دشمنان می‌خواهند منافع ملی ما را به خطر بیندازند و برای این اقدام تصمیم قطعی بگیرند، ما هم از همه ابزارهایمان برای حفظ منافع ملی‌مان و ضربه متقابل به آنها استفاده خواهیم کرد.»

ایران به دلیل برنامه اتمی خود با فشارهای فزاینده و انزوای بین المللی مواجه است. گسترش تحریمهای غرب صادرات نفت ایران را هدف گرفته که برای این کشور حیاتی است و تهران گفته است این اقدام را با بستن تنگه هرمز تلافی خواهد کرد که شاهراه حیاتی گذار انرژی برای جهان است. با این حال یک مقام اطلاعاتی امریکا هفته قبل گفت مادامی که سرویس جاسوسی امریکا معتقد باشد که ایران واکنشی نسبت به حمله احتمالی نشان خواهد داد، به نظر نمی رسد که چنین برخوردی را آغاز کنند.

اسرائیل و امریکا استفاده از گزینه نظامی را علیه ایران – در صورت عدم کارآیی دیپلماسی و تحریمها - رد نکرده اند.

بازرسان اتمی ارشد سازمان ملل دومین دور مذاکرات خود را با ایران در سه هفته اخیر در تهران آغاز کرده اند، و تلاش می کنند توضیحات ایران را درباره اطلاعاتی دریافتی مبنی بر بعد نظامی برنامه اتمی این کشور را دریابند.

ایران اتهام غرب را که پنهانی در تلاش تولید سلاح اتمی است رد می کند و در هفته های اخیر گفته است از برنامه اتمی خود عقب نشینی نمی کند، ولی درعین حال علاقه خود را به از سر گیری مذاکرات بدون پیش شرط با قدرتهای جهانی ابراز کرده است.

ایران می گوید غنی سازی اورانیوم را فقط برای راه اندازی ایستگاههای راکتور اتمی برای تولید برق می خواهد، نه برای تولید سلاح.

کشورهای اتحادیه اروپا ماه گذشته تصمیم گرفتند خرید نفت از ایران را از اول ژوئیه سال جاری متوقف سازند. روز یکشنبه وزیر نفت ایران اعلام کرد به منظور تلافی فروش نفت به شرکتهای فرانسوی و انگلیسی را متوقف متوقف کرده است، اگرچه این عملی عمدتاً نمادین به شمار می رود زیرا این شرکتها قبلا واردات نفت خود از ایران را بشدت کاهش داده اند.

روز دوشنبه کمیسیون اروپایی گفت بلژیک، جمهوری چک، و هلند نیز قبلا خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند، در حالی که یونان، اسپانیا و ایتالیا خرید نفت خود را از ایران کاهش داده اند.

تحریم خرید نفت ایران باعث افزایش قیمت نفت شده و بهای آن را از ۱۰۷ دلار در هر بشکه در آغاز سال ۲۰۱۲ به ۱۱۹ دلار در هر بشکه رسانده است.

XS
SM
MD
LG