لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

افزایش دوباره قیمت ارز و سکه در ایران


عنوان «شوک مالیاتی به بازار سکه» در شماره روز دوشنبه ۲ خرداد ماه، برخی از روزنامه های ایران جلب نظر می کند.

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، «پس از كش و قوس‌های فراوان ميان سازمان امور مالياتی و بانك كارگشايی بر سر ماليات بر ارزش افزوده سكه، ديروز بانك مركزی قيمت فروش سكه تمام بهار آزادی در شعب بانك ملی را به ۱۸ هزار و ۸۲۰ تومان افزايش داد؛ افزايش نرخی كه بنابر اعلام رييس اتحاديه كشوری طلا و جواهر به واسطه اخذ ماليات بر ارزش افزوده بوده است.»

حسین پنداروند، عضو هیئت مدیره انجمن طلا و جواهر استان تهران، ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ماه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، گفت، «ماليات ۴درصدی ارزش افزوده در خرده‌فروشی سكه در صرافی‌ها و بازار تهران اعمال نمی‌شود.»

هر چند به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که بعد از ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ماه انتشار یافت، «طلا در بازار جهانی دو دلار كاهش قيمت داشته ولی در بازار داخلی با توجه به اجرای قانون ماليات بر ارزش افزوده قيمت‌ها هم‌چنان افزايش داشته است.»

تازه ترین گزارش ها در بعد از ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ماه، حاکی از آن است که سكه طرح قديم ۴۵۸ هزار تومان، سكه طرح جديد۴۳۵ هزار تومان، نيم سكه ۲۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، ربع سكه ۱۳۰هزار تومان و سكه‌های يك گرمی۶۶ هزار تومان به فروش می‌رسد.

هر مثقال طلای ۱۷ عيار ۱۸۷ هزار تومان، هر مثقال طلای ۱۸ عيار ۱۹۸ هزار و۹۰۰ تومان و هر گرم طلای ۱۸ عيار ۴۳ هزار و۱۵۰ تومان عرضه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، سکه در بازار آزاد ارزان تر از شعب بانک ملی است. خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز، بعد از ظهر روز دوشنبه ۲ خرداد ماه، از افزایش قیمت ارز و انواع سکه در معاملات غیر رسمی خبر داد.

بر اساس این گزارش، هر دلار آمریکا با ۸ تومان افزایش نسبت به روز شنبه هفته جاری، ۱۱۹۵ تومان فروخته شد. در حالی که نرخ دلار در بازار رسمی ۱۰۶۱ تومان اعلام شده است.

این در حالی است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱ خرداد ماه، در زمینه کاهش بازدهی بورس در سال جاری هشدار داد.

تورم، افزایش هزینه ها و قیمت مواد خام به عنوان ۳ محدودیت در بازدهی بورس تهران اعلام شده است.

در چنین اوضاع و احوالی است، که محمد جهرمی، مدیر عامل بانک صادرات ایران، و وزیر سابق کار و امور اجتماعی دولت نهم محمود احمدی نژاد، در نشستی خبری در محل باشگاه بانک صادرات گفت، «مردم می توانند با سپرده گذاری معادل ارزش ریالی خود را به شکل طلا نزد بانک صادرات قرار دهند و هر وقت اراده کردند، قیمت طلای خود را معادل قیمت روز دریافت کنند.»

خبر آن لاین عصر روز یک شنبه ۱ خرداد ماه در واکنش به توصیه مدیر عامل بانک صادرات، با اشاره بر این موضوع، که «این اظهارات در حالی صورت می گیرد که طی دو ماه گذشته سیستم بانکی به شدت تلاش داشته است تب طلا را دربازار کاهش دهد.»

این گفته وزیر سابق کار و امور اجتماعی را، نشان از بی اعتمادی به پول ملی ارزیابی کرده است.

XS
SM
MD
LG