لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۸

معاون اول رئیس جمهوری: ایران صادر کننده بنزین شد


خبر آن لاین بعد از ظهر روز جمعه ۲ مهر ماه ضمن اعلام این خبر که ایران صادر کننده بنزین شد، نوشت، «در حالی آمریکا تحریم صادرات بنزین به ایران را تشدید کرده است که معاون اول رئیس جمهوری از صادرات قریب الوقوع ۳ کشتی حاوی بنزین توسط ایران به دیگر کشورها خبر داد.»

در این گزارش از کشورهای وارد کننده بنزین صادراتی ایران نامی برده نشده است.

همین منبع بعد از ظهر روز شنبه ۳ مهر ماه، به گمانه زنی قیمت بنزین بعد از هدفمند سازی یارانه ها پرداخته و در این زمینه نوشت، هم زمان با هدفمند سازی یارانه ها قیمت بنزین می تواند به رقمی بین ۴۸۰ تا ۴۹۵ تومان افزایش پیدا کند.

هم زمان محمد حسین علی اکبری در روزنامه جهان صنعت روز شنبه در گزارشی با عنوان «یک قرن راه رفتن با چشمان کاملا بسته» به این موضوع اشاره دارد که ایران یک صد سال پس از نفت طرح جامع انرژی ندارد.

به نوشته این منبع ، «هنوز در کشوری که یک صد سال است نفت چون خون در رگ های اقتصاد جریان دارد و در حوزه گاز و پتروشیمی نیز حرف هایی برای گفتن دارد، طرح جامع انرژی وجود ندارد و در غیاب این طرح معلوم نیست ایران به کدامین سو خواهد رفت و در کدامین مسیر طی طریق می کند.»

به نوشته روزنامه جهان صنعت، «ایران دومین دارنده بزرگ ذخایر نفتی در جهان بعد از عربستان سعودی است.» این منبع تاکید می کند که نه تنها مناسبات سیاسی در جهان که مناسبات اقتصادی و خصوصا در بازار جهانی نفت در حال تغییر است و همین امر می تواند به تغییر موقعیت ایران نیز منجر شود.

از دید این روزنامه «عراق این روزها سایه به سایه ایران در حال حرکت است و قصد دارد با رسیدن به ظرفیت شش میلیون بشکه ای در روز، جایگاه ویژه ای را برای خود تعریف کند.»

در همین حال عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بامداد روز شنبه ۳ مهر ماه در گفت وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ضمن بیان این نکته که دولت از نحوه اجرای هدفمند یارانه ها به مجلس گزارش نداده است، اظهار داشت چنانچه مجلس به نتیجه برسد که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در ماه های پایانی سال برای مردم مشکل آفرین است، ممکن است با ارائه طرحی زمان اجرای آن را به سال بعد موکول کند.

به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، حذف یک باره سهمیه بندی بنزین غیر قانونی است. از دید وی معلوم نیست که دولت با بودجه باقی مانده سنواتی امسال بتواند قانون هدفمند کردن یارانه ها را اجرایی کند. هر چند شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصاد و دارایی، شامگاه جمعه ۲ مهر ماه در نشست شورای اداری سبزوار، قانون هدفمندی یارانه ها را کار اصولی و کارشناسی شده ای عنوان کرد که با همراهی مردم می تواند بدون کوچک ترین دردسری اجرا شود.

هم زمان در جریان میزگرد تخصصی «هدفمند کردن یارانه ها: نگاه بخش خصوصی» که از سوی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مشهد و مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق ایران در محل اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، محمد بحرینیان، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران، با تاکید بر رکود اقتصادی موجود در کشور، نرخ بالای تورم و بیکاری در ایران و هم چنین با اشاره به تحریم های اقتصادی اظهار داشت، «سیاست های مالی پولی دولت اصلا انقباضی و مسوولانه نیست.»

به گفته بحرینیان دولت با کسری بودجه عظیمی مواجه است. وی افزود، قانون هدفمند کردن یارانه ها می تواند به تنش های اجتماعی وسیعی بی انجامد.

XS
SM
MD
LG