لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

دوازده نفر در شيراز به دار آويخته شدند


خبرگزاری مهر از اجرای حکم اعدام ۱۲ نفر به اتهام آدم‌ربایی، تجاوز به عنف، قتل، سرقت مسلحانه و قاچاق مواد مخدر در شهر شیراز خبر داد.

پنج متهم اعدامی در ملاء عام و مابقی در زندان مرکزی شیراز به طناب دار آویخته شدند.

بنا بر گزارش منابع رسمی جمهوری اسلامی از آغاز سال ۲۰۱۲، هر روز یک نفر در ایران اعدام شده است.

بنا بر گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۱ تعداد احکام اجرا شده اعدام سه برابر سال ۲۰۰۹ بوده، و به ۴۸۸ نفر رسیده است.

این در حال است که مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، درگزارش سال ۲۰۱۱ خود نوشته است، «دراین سال ۴۹۸ نفر به اعدام و اجرای حکم اعدام ۵۲۹ نفر می باشد که از این تعداد ۶۱ نفر در ملاء عام اعدام شدند که ۳۲۳ نفر از ایشان مرد، ۶ تن زن و ۲۰۰ تن با جنسیت نامعلومی بوده اند.»

پیکر ۹ تن از اعدام شدگان به دلایل سیاسی و امنیتی جهت جلوگیری از اجرای مراسم به خانواده ایشان تحویل نشده است.

ده تن از افراد به دلیل دگر اندیشی و بر اساس فعالیت های سیاسی به اتهام محاربه با خدا اعدام شدند که پیکر اکثر آنها تحویل خانواده نشده و یا پس از دفن توسط دستگاه قضایی محل دفن ایشان به خانواده ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش ۷۶ درصد اعدام شدگان به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در ایران اعدام شدند، ۱۱ درصد به اتهام تجاوز به عنف، ۵ درصد به اتهام قتل، ۲ درصد به اتهام محاربه، ۲ درصد به اتهام محاربه – سیاسی، ۲ درصد به اتهام محاربه و افساد فی الارض و يک درصد به اتهام لواط یا هم جنس گرایی، يک درصد به اتهام قتل و تجاوز و درصد ناچیزی نیز به اتهام شرارت و افساد فی الارض در ایران اعدام شدند.

مجموماً از ۲۴۴ گزارش گردآوری شده ۲۸۰ مورد نقض حقوق برای ۱۰۷۷ فقره به ثبت رسیده است.

کمپین بین‌الملی حقوق بشر در ایران دیگر سازمان حقوق بشری ایرانی رقم اعدامهای سال ۲۰۱۱ را ۶۰۰ تن ذکر کرده است. و در گزارشی ویژه به اعدامهای انجام شده به صورت مخفی در زندان وکیل آباد مشهر اشاره کرده است.

انتقاد سازمانهای حقوق بشری به دستگاه قضایی ایران در درجه اول، معطوف به عدم رسیدگی شفاف و بدون ابهام در فرایند قضایی منتهی به حکم اعدام، و در درجه دوم مروبط به تمایل دستگاه قضایی به صدور سهل و مکرر حکم اعدام است.

قوه قضائیه ایران احکام صادر شده اعدام را دارای مبنای حقوقی اسلامی دانسته و اجرای آن را درراستای اجرای قوانین شرعی و عرفی میداند.

پس از چین رکورد دار اعدام در جهان ایران است.

XS
SM
MD
LG