لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

عبادی: ایران اعدام مخالفان سیاسی را متوقف کند


شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و چندین سازمان هوادار حقوق بشر از ایران خواسته اند تا اعدام ها را، که به گفته آنها اعضای اوپوزيسيون را هدف می گيرد، متوقف کند.

خانم عبادی روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای گفت مقامات ایران «ديگر به سرکوب کسانی که با انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد مخالف هستند قانع نيستند»، و حالا به اعدام متوسل مس شوند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در سرکوب اعتراض ها و تظاهرات پس از انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۰۹ ميلادی، صدها نفر از جمله فعالان سیاسی، روزنامه نگاران، دانشجویان و فعالان حقوق بشر را بازداشت کرده اند.

گروه های هوادار حقوق بشر از جمله عفو بین الملل می گویند از آغاز سال ۲۰۱۱ میلادی دستکم ۸۶ تن در ایران اعدام شده اند که اتهام حداقل ۶۷ تن از این جمع قاچاق مواد مخدر اعلام شده است.

به گفته خانم عبادی دولت ایران سالهاست به روش های ناعادلانه مخالفان سیاسی خود را به قاچاق و یا مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی متهم کرده است.

ایران، ماه پیش یک شهروند هلندی ایرانی تبار را به اتهام قاچاق کوکائین به دار آویخت در حالی که به وی به دلیل شرکت در راهپیمایی های اعتراض آمیز سال ۲۰۰۹ بازداشت شده بود.

XS
SM
MD
LG