لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

اتفاقات اخير بازار ارز ایران، بسته‌ نانوشته هدفمندی يارانه‌ها شناخته شد


واریز یارانه های نقدی از روز شنبه ۲۴ مهر ماه در ۹ استانی که در افتتاح حساب بانکی پیش قدم بوده اند آغاز شد.

خبرگزاری فارس بامداد روز جمعه ۲۲ مهر ماه ضمن بیان این موضوع اعلام کرد،مرحله آزمایشی و نخستین مرحله رسمی اعلام شماره حساب در ۹ استان گیلان، ایلام، خراسان شمالی، اردبیل، سمنان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، مازندران و هرمزگان بزودی کلید می خورد.

محمد رضا تجلی پور، دبیر ستاد هدفمند کردن یارانه های استان تهران، نیز بامداد روز جمعه ۲۳ مهر ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر در مورد زمان واریز یارانه ها به حساب سرپرستان خانوار در استان تهران اظهار داشت، هنوز زمان واریز مشخص نیست ولی تا زمانی که قیمت حامل های انرژی مشخص نشود مردم نمی توانند از حساب خود پول برداشت کنند.

این مقام از طرح های ویژه برای مبارزه با گران فروشی در زمان اجرای این طرح خبر داد و افزود،

۱۴ درصد از شهروندان استان تهران که موفق به ثبت شماره حساب بانکی خود نشده اند تا آذر ماه منتظر باشند تا با اعلام روز ثبت نام شماره حساب خود را وارد کنند.

محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای مجلس شورای اسلامی، در همین رابطه بامداد روز پنج شنبه ۲۲ در گفت و گو با خبرنگار سرویس مجلس سیاست خبری تحلیلی تابناک اظهار داشت، اکنون نگرانی دیگری به وجود آمده و این نگرانی رها شدن دستگاه های دولتی از جمله سازمان هواپیمایی کشور، وزارت بازرگانی، و وزارت نیرو است که احساس می کنند هر نظری که در تغییر قیمت کالاها و خدمات دارند را می توانند اعمال کنند.

این در حالی است که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بامداد روز جمعه ۲۳ مهر ماه، با بیان این موضوع که «بالاخره بلیط هواپیما گران شد»، از قول مسوولان شرکت های هواپیمایی اعلام کرد، این میزان افزایش تنها می تواند بدهی های قبلی این شرکت ها را پرداخت کند و مسافران توقع نوسازی ناوگان را نداشته باشند، چرا که برای نوسازی قيمت بلیت باید به اندازه ۸۰ درصد افزایش یابد نه ۳۰ درصد!

به گزارش خبرنگار راه ايسنا حميد بهبهاني، وزیر راه و ترابری، درباره افزايش ۳۰ درصدی قيمت بليت هواپيما اظهار كرد، طی ۱۰ سال گذشته اين بخش افزايش ۱۳ درصدی داشته كه يا بايد با همين هواپيماهای نامطمئن و همين قيمت‌ها پرواز كنيم و وضعيت صنعت هوايی ‌مان اينگونه باشد که هريك از ايرلاين‌ها چند ده ميليارد به وزارت نفت و شركت فرودگاه‌ها بدهكار باشند و تعداد خلبانان و مهمانداران ‌شان را كاهش دهند يا منفعتی برای اين بخش از حمل و نقل ايجاد كنيم تا بتوانند هواپيماهای نزديك به نو وارد كنند.

هم زمان آیت الله احمد جنتی، خطیب نماز جمعه تهران، هفته گذشته (۲۳ مهر ماه) با اشاره به موضوع هدفمند کردن یارانه ها و با بیان این که همه می دانند این طرح به نفع کشور است، گفت، «اجرای این طرح یک حالت جراحی و خونریزی دارد که باید تلاش شود آثار آن به حداقل برسد.»

آیت الله احمد جنتی در خطبه های نماز جمعه هم چنین گفت، «اخیرا شنیده ام و از شهر های دیگر به من گفته اند که قیمت برق را دو و سه و حتی چهار برابر بالا برده اند. من به وزیر تلفن کرده ام، نامه نوشته ام اما جواب روشنی نگرفته ام.»

دبیر شورای نگهبان از دولتی ها خواهش کرد که در اجرای این طرح خودشان کاری نکنند که مردم ناراضی شوند.

در همین حال مهدی حنطه، کارشناس اقتصادی، بعد از ظهر روز جمعه ۲۳ مهر ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس، با اشاره به التهاب بازار ارز پیش از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، گفت، ممکن است این اقدامات جزء بسته های نانوشته هدفمندی یارانه ها باشد، زیرا با اجرای قانون مذکور در کوتاه مدت برای کنترل اثرات تورمی مقداری از حجم نقدینگی کاسته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG