لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

تهران به سیاست یک بام و دو هوایی در اعلام حساب ذخیره ارزی متهم شد


بررسی محرمانه ای در مورد موجودی حساب ذخیره ارزی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی انجام شده است، و این کمیسیون گزارشی از جمع بندی نهایی خود را به هیات رئیسه ارايه خواهد داد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در حالی روز شنبه ۹ مرداد ماه به خبر گزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این خبر را اعلام کرد ، که هم زمان محمد رضا تابش یکی دیگر از اعضای همین کمیسیون، در گفت وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) دولت را به سیاست یک بام و دو هوایی در اعلام موجودی حساب ذخیره ارزی متهم کرده است.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، دولت هنگام درخواست برداشت از حساب ذخیره ارزی، موجودی این حساب را مثبت اعلام می کند، اما زمانی که دیگران خواهان برداشت از همین حساب هستند، به گفته اين مقام، دولت آقای احمدی نژاد با کسر تعهداتش از این حساب موجودی را منفی نشان می دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این که باید تعریف واحدی برای اعلام ذخیره ارزی وجود داشته باشد، اظهار داشت اتخاذ چنین سیاست یک بام و دو هوایی، به نفع دولت نیست.

پیش از این در روز جمعه ۱ یکم مرداد ماه محمد رضا خباز، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با ایلنا ضمن تاکید بر این موضوع که قبح دروغ از ميان رفته است، گفته بود که اصلا در حساب ذخیره ارزی اعتباری باقی نمانده است.

در همین حال بهروز علی شیری، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی، روز شنبه ۹ مرداد ماه به همین منبع از بلاتکلیفی ۷۰ درصد از ترکیب جذب سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد ایران خبر داد.

معاون وزیر اقتصاد بزرگ ترین مشکل جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور را ناتوانی وزرات خانه ها و دستگاه های دولتی صاحب سرمایه از جمله وزارت نفت در مدل سازی فرصت های سرمایه گذاری و تعریف پروژه برای جذب سرمایه گذاری خارجی دانست.

این مقام در حالی این سخنان را بیان می کند که در اوایل مرداد ماه در گفت و گو با همین منبع گفته بود نگران خروج سرمایه نیست زیرا، از دید وی، سرمایه هایی که خارج می شوند سرمایه های بیش تری را به داخل می آورند.

در همین حال گزارش عملکرد بورس تهران در تیرماه چهارمین ماه سال، با وجود آن که از کاهش ارزش و حجم معاملات بورس در کنار خروج سرمایه حقیقی ها حکایت دارد، از افزایش ارزش بازار و شاخص ها نیز خبر می دهد.

بر اساس این گزارش، با وجود رشد ۱۲ و ۳ دهم درصدی ارزش بورس اشخاص حقیقی و حقوقی ۱۳۷ میلیارد ریال از بازار خارج کردند. 

XS
SM
MD
LG