لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

هراس اصول گرایان از درگیری داخلی در انتخابات مجلس نهم


هراس اصول گرایان از درگیری داخلی در انتخابات مجلس نهم
هراس اصول گرایان از درگیری داخلی در انتخابات مجلس نهم

تعیین روز دوازدهم اسفند ماه به نام روز انتخابات مجلس نهم منازعه های سیاسی در ساختار قدرت در جمهوری اسلامی را آشکار و شفاف کرده است. در حالی که سرنوشت اقلیت اصلاح طلب مجلس هشتم در ابهام است، اصول گرایان به مرزبندی جدیدی رسیده اند. ناظران برکناری و ابقا وزیر اطلاعات و قهر و آشتی رییس دولت را هم در این راستا ارزیابی می کنند. از این رو اصول گرایان حامی رهبر گروهی را تشکیل داده اند تا از دخالت «غیر مجاز» دولت در انتخابات مجلس جلوگیری کنند .

این گروه نه نفره با نام «کمیته صیانت از آرا» وظیفه نظارت بر روند برگزاری انتخابات نهم مجلس را بر عهده دارد تا این انتخابات پايبند به منشور اخلاق انتخاباتي و دور از رفتارهای غيراخلاقی در فضایی سالم برگزار شود .

این درحالی است تشکیل این کمیته از سوی اصلاح طلبان برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری دهم با واکنش شدید اصول گرایان و دولت احمدی نژاد مواجه شده بود.

اصول گرایان حامی دولت که این روزها به جمع منتقدان دولت دهم پیوسته اند بر این باورند که قهر و آشتی سیاسی و تصمیم شتاب زده محمود احمدی نژاد از نزدیک شدن به زمان انتخابات آینده مجلس و ریاست جمهوری ناشی می شود. از این رو اردوگاه اصول گرایان مصمم شده تا با فعال کردن این کمیته راه نفوذ به مجلس را محدود کند.

نگرانی اصول گرایان از آرایش سیاسی آینده به حدی است که اسد الله بادامچیان یکی از چهرهای شاخص این جناح با اعلام خبر فعالیت کمیته ۹نفره صیانت از آرا اعلام کرد« ممکن است برخی اطرافيان دولت نظیر استانداران، فرمانداران و بخشداران در انتخابات دخالت غيرمجاز انجام دهند».

محمدرضا آشتيانی، محمدحسن ابوترابی، محمدرضا باهنر، احمد توکلی، مجتبی ثمره هاشمی، مهدی چمران، غلام‌علی حداد عادل، حسين فدايی، حبيب‌الله عسگراولادی، شهاب‌الدين صدر، محسن کوهکن، صادق محصولی و علی‌اکبر ولايتی، ۱۳ عضو کمیته اصلی این کمیته هستند که محمود احمدی نژاد باید ۹ نفر از آنان را برای «صحيح‌تر برگزار شدن انتخابات» انتخاب کند.

وی در عین حال گفت:«انتخاب اين افراد به معنای دخالت آنان در انتخابات نيست، بلکه آن‌ها تلاش می‌کنند روابط صحيحی بين دولت، به عنوان مجری انتخابات، حاکم باشد، لذا ۹ نفر انتخابی رييس‌جمهور از بين اين ۱۳ نفر، قرار است کمک‌ کار دولت باشند».

انتخابات ریاست جمهوری دهم با اعتراض های گسترده ای در سراسر کشور همراه شد. از این رو هراس از تکرار اعتراض و بروز نارضایتی عمومی در انتخابات آینده و یا تحریم انتخابات مجلس گزینه ای است که این روزها فکر دولتمردان را مشغول کرده است .

این در حالی است که پیش از این نیز نمایندگان اصولگرا نسبت به سلامت انتخابات مجلس ابراز تردید کرده بودند. همچنین مخالفان دولت احمدی نژاد پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در واکنش های مختلف به تکرار برناسالم بودن دهمین انتخابات ریاست جمهوری تاکید داشته وهمچنان بر باور خود پافشاری می کنند .

XS
SM
MD
LG