لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

مردم ایران در آستانه انتخابات گرفتار چالش های جدی ناشی از تحریم ها


نمایی از تهران
نمایی از تهران

خبرگزاری رویترز در ابتدای گزارشی درباره دست و پنجه نرم کردن شهروندان ایرانی با گرفتاری های اقتصادی ناشی از تحریم ها از حسن شرفی، فروشنده میوه و سبزی در اصفهان می گوید که هر روز برای تامین مواد مواد غذایی مورد نیاز خانه با مشکل مواجه است چرا که او نیز بخشی از بار پافشاری ایران بر برنامه اتمی و مقاومت تهران در برابر جهان غرب را به دوش می کشد.

آقای شرفی پدر چهار فرزند است و می گوید: «قیمت ها هر روز بالا می روند، زندگی خیلی خرج دارد. قبلا ماهی دو بار گوشت و مرغ میخریدم اما الان فقط ماهی یک بار می توانم بخرم.»

او می گوید بعضی وقت ها از سر درماندگی و استیصال به فکر خودکشی می افتد زیرا برای سیر کردن شکم بچه هایش پول کافی درنمی آورد.

در شرایطی که فقط یک ماه به انتخابات مجلس در ایران باقی مانده است، این کشور به دلیل ادامه فعالیت های هسته ای خود، طی ماه های اخیر به خاطر اعمال تحریم های اقتصادی مضاعف ایالات متحده و کشورهای اروپایی ضربه سنگینی را متحمل شده است. تهران می گوید فعالیت های هسته ای اش مقاصد صلح آمیز دارد اما کشورهای غربی معتقدند ایران قصد ساخت بمب اتمی دارد.

مردم شهرها و روستاهای سراسر ایران نگران سرعت وخیم شدن شرایط اقتصادی هستند و این مسئله به احتمال بسیار یکی از موضوعات اصلی انتخاباتی خواهد بود که شکاف های بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و مخالفان تندروی وی را آشکار خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری سال ٢۰٠۹ آخرین باری بود که مردم ایران رای دادند. پیروزی بحث انگیز آقای احمدی نژاد به برگزاری تظاهرات و خشونت های خیابانی هشت ماهه منتهی شد. مقامات کشور موفق شدند تا شورش های مردمی را با اعمال زور سرکوب کنند.

بهناز، دانشجوی ریاضی مقیم شهر رشت می گوید: «پدرم به دلیل تعطیل شدن کارخانه ای که سی سال در آن خدمت کرده بود، کار خود را از دست داده است. من خیلی بدبین هستم. چرا باید وضعیت ما اینطور باشد؟» او می گوید: «نمی دانم قیمت ها به دلیل تحریم ها بالا رفته یا نه. تنها چیزی که می دانم این است که زندگی مان خراب شده است. هیچ امیدی به آینده ندارم.»

با وجودی که رهبران ایران پیامدهای اقتصادی تحریم ها را انکار می کنند اما خواستار همبستگی مردم برای رویارویی با تحریم ها شده اند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز جمعه خود به مردم ایران گفت تحریم ها آن ها را قوی تر خواهد کرد. او در این سخنرانی که به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی بود گفت: «چنین تحریم هایی به نفع ماست. آن ها ما را مقاوم تر خواهند کرد. تحریم ها بر اراده ما برای تداوم فعالیت های هسته ای کشور هیچ تاثیری نخواهند داشت.»

رویترز در ادامه می گوید برخی از اقشار مردم ایران با چنین اظهاراتی موافق هستند و معتقدند که برای دفاع از برنامه هسته ای کشور که به یک نماد افتخار ملی بدل شده است حاضرند درد و رنج تحریم ها را به جان بخرند.

محمد رضا خرمی، دانشجوی مقیم چالوس می گوید: «آمریکا از مسئله هسته ای به عنوان بهانه ای استفاده می کند تا رژیم ما را با یک حکومت دست نشانده جایگزین کند و منابع انرژی ما را تحت کنترل خود در آورد. اما ما چنین اجازه ای را نمی دهیم فن آوری اتمی حق ماست و من به طور کامل از دیدگاه های رهبرمان حمایت می کنم.»

همزمان کشورهای غربی امیدوارند که تحریم ها اعتراض مردم ایران علیه رهبرانشان را برانگیزد، شواهد آشکاری نیز مبنی بر این نارضایتی وجود دارد و زمانی که از آن ها در مورد مسئله هسته ای پرسش می شود، به نظر می رسد بسیاری آن را یک پرسش انحرافی در برابر دشواری های اقتصادی قلمداد می کنند.

رویترز به نقل از میترا یک معلم مدرسه و مادر سه فرزند می گوید: «من سیاستمدار نیستم. برای مسئله هسته ای هم اهمیتی قائل نیستم. به زودی زمانی فرا می رسد که من حتی توان فراهم کردن مواد غذایی و نیازهای ابتدای کودکانم را نخواهم داشت.»

تحریم های جدید شامل مواردی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آستانه سال نو میلادی امضا کرد و شامل ممنوعیت هر گونه معامله نظام مالی ایالات متحده با بانک مرکزی ایران است.»

در صورتی که این قانون به طور کامل و تمام عیار به مرحله اجرا درآید، پرداخت پول خرید نفت ایران را به کشورهای خریدار غیرممکن خواهد کرد.

واشنگتن این تحریم ها را به طور تدریجی اعمال می کند و به هدف پیشگیری از هرج و مرج و بی ثباتی در بازارهای بین المللی انرژی، استثناهایی نیز قائل می شود، اما انتظار می رود که بسیاری از کشورها تبادلات بازرگانی خود با ایران را به تدریج کاهش دهند.

اتحادیه اروپا نیز که سال گذشته خریدار حدود یک پنجم صادرات نفت ایران بود، اعلام کرده است واردات نفت خام ایران را متوقف خواهد کرد. ایران روزانه ٢̷۶ میلیون بشکه نفت صادر می کند.

این تحریم ها تاثیر گزنده خود را به تدریج نمایان کرده اند و شرایط در آینده نزدیک دشوارتر نیز خواهد شد.

شصت درصد اقتصاد ایران به نفت متکی است. بیشتر مواد غذایی و خوراک دام این کشور وارداتی است و بسیاری از کارخانه های ایران قطعات وارداتی را سرهم می کنند.

کشتی هایی که غلات به ایران حمل می کردند هم اکنون از بندرهای ایران رو گردانده اند چون تهران نمی تواند دستمزد شرکت های تامین کننده این خدمات را بپردازد. یک مشاور امور کشاورزی می گوید واردات غذای دام از اوکرایین یکی از این نمونه ها است که طی سال گذشته ٤۰ درصد کاهش یافت.

چین که بزرگترین شریک تجاری ایران است، خرید نفت ایران را در ماه ژانویه و فوریه سال جاری به نصف کاهش داد. این کشور قصد دارد تخفیف های بیشتری در بهای نفت ایران بگیرد. ترکیه نیز خواهان خرید نفت ایران با قیمت پایین تر است. چنین تخفیف هایی به این معنا است که حتی اگر ایران بتواند تاثیر تحریم ها را خنثی کند و برای صادرات انرژی خود خریدارانی بیابد، باز هم درآمد ایران کاهش خواهد یافت.

ایران برای خریدار کالا برای سیر کردن جمعیت ٧٤ میلیونی کشور و پرداخت یارانه ها و پایین نگهداشتن قیمت ها به صادرات نفت متکی است.

با وجودی که بانک ها نرخ بهره سپرده خود را از دوازده درصد به بیست درصد افزایش داده اند، اما مردم برای خارج کردن سپرده های نقدی و خرید ارز در برابر بانک ها صف کشیده اند. صرافی ها از فروش دلار به نرخ رسمی سرباز می زنند و مردم ناچارند از بازار سیاه ارز بخرند.

رخساره شرف السلام، معلم ٣١ ساله می گوید من نمی خواهم ایران سرنوشتی شبیه عراق پیش از حمله آمریکا داشته باشد. با وجود این تحریم ها ما به زودی مشکلات بسیاری همچون پیدا کردن کالاهای اساسی و حتی دارو خواهیم داشت.

ازسال ٢۰۱٠ و با قطع یارانه ها قیمت برق، آب و گاز طبیعی که برای کارخانه ها، منازل و گرم کردن منازل مصرف می شود، به سه برابر افزایش یافته اند. هزینه های سرسام آور سبب تعطیلی حداقل ١٨۰٠ کارخانه کوچک در استان تهران شده است.

نرخ رسمی تورم در ایران حدود بیست درصد است اما کارشناسان اقتصادی و برخی از نمایندگان مجلس می گویند تورم واقعی حدود پنجاه درصد است. قیمت نان، برنج، لبنیات، سبزیجات و گاز شهری افزایش یافته است. کسب و کارهای کوچک نیز همزمان با افزایش هزینه کالاها برای تداوم فعالیت های خود با مشکلات عمده ای روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG