لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

دیپلماسی اقتصادی تهران باعث رونق کاسبی دعا نویسان شده است


به گفته ناظران دپیلماسی اقتصادی در دستور کار دولت ايران است. منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در نشست خبری در خبرگزاری جمهوری اسلامی روز سه شنبه از حضور شرکت های ایرانی در طرح های عمرانی و اقتصادی دیگر کشورها در کنار تولید محصولات ایرانی در اقصی نقاط جهان، و تبدیل شدن ایران به شریک اقتصادی و تجاری برخی کشورها را نمونه ای از هدف گذاری درست تهران در حوزه دیپلماسی اقتصادی دانست.

هم زمان، خبرگزاری مهر در گفت و گو با پیمان اسراری، رئیس سازمان بازرگانی استان کردستان، از سهم ناچیز ایران در بازار بکر شمال عراق خبر داد، و اعلام کرد رقابت برای ایران بسیار سخت شده است.

گزارش های گوناگون در ماه های اخیر حکایت از کمرنگ شدن حضور اقتصادی ایران در عراق و افغانستان دارد. این در حالی است که تنها در چند سال گذشته بازار این دو کشور همسایه انحصارا در اختیار کالاهای ایرانی بود.

در شرایطی که محمد جهرمی، مدیر عامل بانک صادرات، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تاکید می کند تحریم های جدید کل نظام بانکی را هدف گرفته است، با ابلاغ قانون الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ از سوی رئیس جمهوری محدودیت های اجرایی بر سر راه حضور بانک های خارجی در ایران برداشته شد.

بر اساس این مصوبه هم چنین اشخاص حقوقی، با حداقل ۵۱ درصد سهام ایرانی، ایرانی محسوب می شوند.

هم زمان شاهد انتقادات بخش خصوصی به نحوه واگذاری ۱۸ در صد از سهام ایران خودرو هستیم. بلوک ۱۸ درصدی سهام شرکت صنعتی ایران خودرو، بزرگ ترین شرکت خودروسازی ایران، به شرکت تعاونی کارکنان ایران خودرو واگذار شد. ایسنا از قول ابراهیم جمیلی، عضو هیئت رییسه اتاق ایران، نوشت با این واگذاری ها بخش خصوصی پا پیش نمی گذارد. با استناد به حمید رضا فولادگر، رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس، واگذاری به بخش خصوصی تنها کم تر از ۱۰ درصد محقق شده است. این مقام بر پیگیری و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی -- اصلی که بر اساس آن نظام اقتصادی ایران به ۳ بخش تعاونی، دولتی و خصوصی تقسیم میشود -- در بررسی برنامه پنجم توسعه کشور تاکید کرد.

نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت، طبق برنامه ریزی های انجام شده، باید در سال اول برنامه پنجم يک میلیون و ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شود، که دستیابی به این هدف با توجه به فراهم نبودن زیر ساخت ها و رکود بخش صنعت بعید به نظر می رسد.

در همین حال، محمد رضا سپهری، رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی، روز چهارشنبه در مراسم اختتامیه دوره آموزشی خلاقان کوچک استان تهران، با اشاره به این که بزودی استخدام در بخش دولتی متوقف خواهد شد، گفت، جویندگان کار باید بر اساس مهارت و توانمندی های خود در بازار کار و اشتغال جذب شوند.

روزنامه خبر، در شماره روز چهارشنبه خود به نقل از رویترز، از رونق تجارت دعا نویسان در ایران خبر می دهد. اين روزنامه نوشته است، کسب و کار دعا نویسان، که ادعای ارتباط با خداوند برای حل مشکلات مردم را دارند، هر روز در ایران رونق بيشتری می گيرد.

XS
SM
MD
LG